KRYEFAQJA » 2017 (Faqe 3)

Arkiva Vjetore: 2017

Qyteti im -Dardha

Fshati malor ndodhet në juglindje të vendit. Nga Korça duhet të udhëtosh vetëm gjysëm ore, e pasi lë pas Boboshticën e bukur, ngjit me vështirësi disa të përpjeta mistrece. Këtu kupton menjëherë se po i avitesh një peisazhi impresionues. I vendosur në një gropë, ndërmjet kodrave të Shën Pjetrit, shkëmbit …

Më shumë

Jelena Tomaseviç fituesja e edicionit të 23-të të “Onufri 2017″

Jelena Tomaseviç fituesja e edicionit të 23-të të “Onufri 2017"

Artistja malezeze Jelena Tomaseviç është fituesja e edicionit të 23-të të Ekspozitës Ndërkombëtare “Onufri 2017″, “Kujtesë kolektive, kujtime personale”. Juria e perbërë nga tre artiste, Lumturi Blloshmi, Greta Lami dhe Ledia Kostandini, shpalli veprën “Mixed Memoir”, si më të arrirën e kësaj ekspozite.  Sipas jurisë, Tomaseviç filtron eksperiencën kolektive përmes një gjuhe …

Më shumë

I ftohë ekstrem në SHBA dhe Kanada

I ftohë ekstrem në SHBA dhe Kanada

I ftohti ekstrem ka mbërthyer Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë, ndërsa metereologët parashikojnë se ngricat do të vazhdojnë edhe në fillim të 2018-s. Qyteti i International falls në shtetin amerikan të Minesotës, i vetshpallur kutia e akullt e kombit, pa temperaturat të binin në -38.3 gradë celsius. Ndërsa …

Më shumë