KRYEFAQJA » 2017 » Dhjetor (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2017

Malile për Luftëtarin e 2017-ës

Malile për Luftëtarin e 2017-ës

Luftëtari është një nga skuadrat e kategorisë superiore, që në ndeshjet e fundit të zhvilluara në vitin 2017 ka rigjetur veten duke marrë rezultate pozitive. Edhe pse nuk e nisi mirë këtë sezon futbollistik, për skuadrën gjirokastrite shanset për t’u ngjitur në renditje janë të mëdha. Në një rezume të …

Më shumë

LSI bën thirrje për protesta masive

Petrit Vasili, Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, parti e dytë më e madhe në opozitë, u bëri thirrje shqiptarëve të marshojnë drejt Tiranës në protestat e paralajmëruara në fillim të vitit 2018. “Njerëzit duhet të marshojnë drejt Tiranës, shteti ka dalë nga shinat. Kryeministri nuk e …

Më shumë

UNICEF, sulmet ndaj fëmijëve në nivele tronditëse

UNICEF, sulmet ndaj fëmijëve në nivele tronditëse

Përmasat e sulmeve ndaj fëmijëve në zonat e konfliktit nëpër botë arritën nivele “tronditëse” në vitin 2017. Në një raport të ri, UNICEF-i denoncon se ekziston një mospërfillje e përhapur dhe flagrante ndaj ligjeve ndërkombëtare që synojnë mbrojtjen e personave më të brishtë. Drejtori i UNICEF-it, tha se fëmijët shënjestroheshin …

Më shumë

Konflikti në Ukrainë, shkëmbehen të burgosurit

Konflikti në Ukrainë, shkëmbehen të burgosurit

Udhëheqja e Kievit dhe separatistët prorusë shkëmbyen qindra të burgosur. Pala ukrainase u dorëzoi separatistëve 237 të burgosur. Të ashtuquajturat Republika Donjeck dhe Luhansk lejuan kthimin e 73 të burgosurve. Sipas Presidentit të Ukrainës Poroshenko, ata ndërkohë kanë mbërritur në atdhe. Shkëmbimi i të burgosurve u parapri nga negociata që …

Më shumë