KRYEFAQJA » 2017 » Dhjetor (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2017

Përfundon proçesi i evidentimit të subjekteve të dëmtuara nga përmbytjet në jug të vendit

Banorët e Hoxharës ankohen: Po abuzohet me listat e të përmbyturve!

Ka përfunduar proçesi i evidentimit të subjekteve të dëmtuara nga përmbytjet në jug të vendit. Grupet e punës së konstatimit për evidentimin e dëmit të shkaktuar të Bashkisë Fier verifikuan dëmet e krijuara nga përmbytja e Vjosës në fshatrat Ferras, Pishë, Qarr, Martinë, Boçovë, Bashkim, Kashisht dhe Hambar. Konstatimi për …

Më shumë

Zjarret në Kaliforni, tashmë një “normalitet i ri”

Flakët shkatërruese të zjarrit, të nxitura edhe nga ndryshimet klimatike, tashmë janë një “normalitet i ri” për guvernatorin e Kalifornisë. Jerri Braun deklaroi se zjarret e fuqishme, si ato që kanë shkatërruar jugun e Kalifornisë gjatë ditëve të fundit, “mund të përsëriten çdo vit për vitet e ardhshme”. “Po përballemi …

Më shumë

Gjermani, shitet fshati në ankand

Katundi i Alvines, në shtetin gjerman të Brandenburgut u shit në ankand me një çmim prej 140 000 eurosh. Një blerës anonim, nëpërmjet telefonit, ishte ofertuesi i vetëm në ankand për këtë fshat të vogël, që ndodhet në mes të një pylli dhe është ”shtëpia” e 15 banorëve. Fshati përfshin një rrugë, nëntë shtëpi, disa …

Më shumë

Pistat e hetimit mbi vrasjen e Aleksandër Ndokes

Vëllai i ish-deputetit të Partisë Socialiste për Lezhën Aleksandër Ndoka u ekzekutua me 14 plumba kallashnikovi mesnatën e së premtes. Ngjarje ka mobilizuar të gjitha institucionet përgjegjëse ligjzbatuese me qëllim identifikimin e autorëve ndërsa burimet thonë se hetimet janë fokusuar në katër pista kryesore. Pista e parë e hetimit është …

Më shumë

Basha:Shqiptarët ende nuk zgjedhin dot të lirë, nuk gëzojnë lirinë e plotë të fjalës

Basha: Rama keqtrajton stafin e UT

Sot në ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, Lulzim Basha thekson se shoqëria jonë duhet të debatonte për të drejtat e grave, fëmijëve, dhe të rinjve, por fatkeqësisht sipas tij edhe 27 vite pas ardhjes së demokracisë, shqiptarët ende nuk zgjedhin dot të lirë, nuk gëzojnë lirinë e plotë …

Më shumë