KRYEFAQJA » 2017 » Dhjetor (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2017

Shtetësia e Anastasit, Rama përshëndet vendimin e Metës

Shtetësia e Anastasit, Rama përshëndet vendimin e Metës

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur vendimin e presidentit Ilir Meta për dhënien e nënshtetësisë shqiptare për kryepeshkopin Anastas, të cilin e konsideroi si drejtuesi i një procesi rilindjeje nga hiri i kishës ortodokse shqiptare. “Ka bërë shumë mirë Presidenti që i ka dhënë nënshtesinë Kryepeshkopit. Ky është qëndrimi im. Besoj …

Më shumë

Italia drejt zgjedhjeve të reja

Italia drejt zgjedhjeve

Legjislatura e 17-të përfundoi. Tashmë është zyrtare, italianët me 4 mars do tu drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur anëtarët e rinj të parlamentit. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave që miratoi dekretin për datën e zhvillimit të zgjedhjeve. Më herët, presidenti Italian, Serxho Matarela, pasi u takua …

Më shumë

INSTAT: Ekonomia në tre mujorin e tretë rritet 3.55 përqind

instat, Shitjet me pakicë, në INSTAT

Instituti i statistikave raporton se ekonomia shqiptare u rrit me 3.55 përqind në periudhën Korrik – Shtator. Sipas INSTAT kontributin kryesor në rritjen ekonomike e ka dhënë tregtia, hotele – restorante dhe transporti. Nga ana tjetër, industria nxjerrëse dhe pasuritë e paluajtshme janë dy degët me kontribut negativ në ekonomi …

Më shumë

Policia kufitare shton masat për të përballuar fluksin e udhëtarëve

Policia kufitare shton masat për të përballuar fluksin e udhëtarëve

Autoritetet shqiptare të kufirit kanë marrë të gjitha masat për të përballuar fluksin e udhëtarëve që hyjnë e dalin nga Shqipëria në këto ditë festash. Drejtorja e Përgjithshme e Policisë Kufitare dhe Migracionit, Aida Hajnaj, duke inspektuar pikën kufitare të Kakavijes tha se “Ne kemi marë të gjitha masat për …

Më shumë

Rama: Shqipëria në aksion diplomatik për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

Shtetësia e Anastasit, Rama përshëndet vendimin e Metës

Shqipëria ka ndërmarrë një aksion diplomatik në shkallë të gjerë për të siguruar hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, brenda gjashtëmujorit të parë të vitit të ardhshëm. Lajmi u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së fundvitit në selinë e qeverisë. “Në këto 100 ditë të …

Më shumë