KRYEFAQJA » 2017 » Dhjetor (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2017

400 çertifikatat e statusit të naftëtarit

Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë , 400 statuse naftetari

Në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë janë shpërndarë 400 çertifikatat e Statusit të Naftëtarit. Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë Gentian Keri sqaroi se në total janë paraqitur për shqyrtim nga Komisioni rreth 4 mijë aplikime të dërguara nga Drejtoritë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore kryesisht të Qarqeve Fier, Berat, Vlorë, Sarandë …

Më shumë

Brace zbulon kontratat mes ministrisë së bujqësisë dhe kompanive Balili

Seanca parlamentare ka nisur me interpelancën e kërkuar nga deputeti Erion Braçe për ministrin e Bujqësisë. Braçe ka sjellë në sallën e parlamentit disa kontrata të lidhura mes këtij dikasteri, gjatë periudhës që ai drejtohej nga Edmond Panariti, dhe kompanisë së familjes Balili. “Kjo është një kontratë e nënshkruar me datë 20.05.2016 …

Më shumë

Përmbytjet në Fier, Subashi premton verifikimin e dëmeve dhe kthimin në normalitet

Përmbytjet në Fier, Subashi premton verifikimin e dëmeve dhe kthimin në normalitet

“ Shumë shpejt do të bëhet edhe verifikimi i dëmeve në bujqësi”. Ky është premtimi dhe përgjigjia që kreu i Bashkisë së Fierit, Armando Subashi, ka për fermerët e zonave të përmbytura. Prej ditësh ata kanë shprehur shqetësimin për mosverifikimin e dëmeve të shkaktuara në bujqAsi. “Ne kemi ngritur grupet …

Më shumë

Përmbytjet sjelln ndotjen e bregdetit me mbeturina plastike

BE: Paketimet deri në vitin 2030 të jenë ekologjike dhe 100 përqind të riciklueshme

Prurjet e lumenjëve nga shirat e rrëmbyeshëm, po shkaktojnë ndotje masive të bregdetit të Adriatikut. Sasi të mëdha mbeturinash, kryesisht plastikë, janë shpërndarë gjatë bregdetit të Durrësit, në veri të bregdetit të qytetit, në plazhin nga sektori Rinia në drejtim të Currilave. Situata në fjalë ka alarmuar edhe vendet fqinje, …

Më shumë

Basha-vizitë zyrtare në Londër

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet në Londër me ftesë të Partisë Konservatore Britanike të Kryeministres Theresa May. Ai do të marrë pjesë në konferencën e organizuar nga Konservatorët britanikë mbi Sfidat në Ballkanin Perëndimor si dhe do të zhvillojë takime me parlamentarë, drejtues dhe zyrtarë të lartë të …

Më shumë

Bosnje, rekord gines në piano

Disa gjendeshin në gjunjë, të tjerë ishin shtrirë barkas, por 18 fëmijë boshnjakë dhe dy mësues të tyre arritën të luanin njëkohësisht një pjesë muzikore në piano, duke shënuar një rekord të ri botëror. Pjesëmarrësit u trajnuan për 3 muaj për performancën e tyre të përbashkët me pjesën “Galop-Marche”, të …

Më shumë