KRYEFAQJA » 2017 » Dhjetor (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Dhjetor 2017

Kosovë, SHBA e shqetësuar për përpjekjet për të shfuqizuar ligjin “Gjykatën e Posaçme”

Rinisin ethet e "vettingut" për kryetarët e gjykatave

Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin e thellë për përpjekjet e fundit në Parlamentin e Kosovës për të shfuqizuar ligjin”, për Gjykatën e Posaçme, e themeluar për “të shqyrtuar rastet e akuzave për krime kundër njerëzimit, krime lufte dhe krime të tjera serioze të kryera gjatë konfliktit të viteve 1998-2000”. Ky …

Më shumë

Roma pushtohet nga plehërat

Roma pushtohet nga plehërat

Skena me kazanë plehrash të tejmbushur dhe me thasë të çarë me mbeturina, dominojnë në medien sociale, ndërsa mbledhja e tyre nga kompania e shërbimeve publike është penguar nga ditët e pushimit dhe nga reshjet e dendura. Sipas banorëve të Romës, kjo situatë tashmë është kronike, në këtë periudhë të …

Më shumë

Teheran, tubime proqeveritare

Liderët botërorë i bëjnë thirrje Teheranit të lejojë protestuesit paqësorë

Mijëra demonstrues pro-qeveritarë po marrin pjesë në tubime në Iran, pas dy ditësh protesta anti-qeveritare. Televizioni shtetëror tregoi turma të mbështetësve të veshur me te zeza në kryeqytin, Teheran. Dhjetëra persona janë arrestuar gjatë ditëve të protestave mbi korrupsionin dhe standardet e jetesës, për të cilat u tha se po …

Më shumë

Ngrin Niagara

Pjesë të ujëvarës së Niagarës kanë ngrirë, duke i dhënë asaj një pamje si në përralla. Niagara ka nisur të duket sikur ndodhet në Antarktidë. Moti i acartë që ka përfshirë pjesën veriore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka sjellë reshje rekord bore ditët e fundit. I ftohti pritet …

Më shumë