KRYEFAQJA » 2017 » Nëntor (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Nëntor 2017

Reshjet e borës mbulojnë Kroacinë

Reshjet e borës kanë mbuluar Kroacinë. Shumë linja detare janë mbyllur, ndërsa bora ka shkaktuar probleme të shumta edhe në qarkullimin rrugor. Autoritetet kanë paralajmëruar se janë të mundura shembje të dheut në më shumë vende dhe rrugë, ndërsa vendkalimi kufitar Pasjak është mbyllur tërësisht. Rrjeti evropian meteorologjik njoftoi se …

Më shumë

Zaev: Maqedonia dhe Greqia janë më të vendosura se kurrë për të zgjidhur kontestin me emrin

BE kritikon Maqedoninë për reforma të ngadalësuara

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, shpreson se Shkupi dhe Athina së shpejti mund të gjejnë zgjidhjen për emrin. Greqia argumenton se emri Maqedoni implikon pretendime territoriale ndaj një rajoni grek me të njëjtin emër dhe për shkak të kësaj çështjeje, i ka bllokuar përpjekjet e Maqedonisë për anëtarësim në NATO …

Më shumë

Putin: Rusia, Turqia dhe Irani po përpiqen për zgjidhjen e konfliktit sirian

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u takua në Soçi me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Putini dhe Erdogani zhvilluan një takim katër orësh, ku përveç Sirisë, ata diskutuan edhe çështje të tjera dypalëshe, duke filluar nga përpjekjet e përbashkëta kundër terrorizmit drejt bashkëpunimit ekonomik në sektorët e tregtisë dhe …

Më shumë