KRYEFAQJA » 2017 » Nëntor (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Nëntor 2017

Vëzhguesit ndërkombëtare, deri në fund të Vettingut

Vetingu, në dyshim e ardhmja e gjyqtarit të Gërdecit

Vëzhguesit ndërkombëtare afatgjatë dhe afatshkurtër janë siguresa se proçesi i kontrollit të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Shqipëri do të jetë i plotë dhe me efekte të dukshme. Sipas përcaktimeve që janë bërë në Kushtetutë pas krijimit të organeve të reja vetingut, Operacioni ndërkombëtar solli në Shqipëri vëzhguesit e tij, të cilët …

Më shumë

Putin, takim me Bashar Al-Asad

Putin, takim, me Bashar Al-Asad

Dy vjet pasi Moska filloi një ndërhyrje ushtarake në Siri, e cila e ktheu konfliktin e brendshëm në favor të presidentit Bashar Al-Asad, Rusia po përpiqet të ndërtojë një konsensus ndërkombëtar në lidhje me bisedimet e paqes për vendin e përçarë nga lufta. Presidenti Vladimir Putin do të takohet nesër …

Më shumë

Presidenti Meta i deklaron kryeministrit Zaev: Marrëdhëniet e Shqipërisë me Maqedoninë janë ekzistenciale

Presidenti Meta i deklaron kryeministrit Zaev: Marrëdhëniet e Shqipërisë me Maqedoninë janë ekzistenciale

Shqipëria dhe Maqedonia pritet të diskutojnë të gjitha çështjet që lidhen me nxitjen dhe zhvillimin e gjithëanshëm të marrëdhënieve mes tyre në mbledhjen mes dy qeverive që pritet të mbahet së shpejti në Pogradec. Kjo u bë e ditur gjatë takimit mes presidentit shqiptar Ilir Meta dhe kryeministrit maqedonas Zoran …

Më shumë

Rama letër kryeministrave të BE: Shpresojmë të na mbështeni për pranimin e plotë dhe anëtarësimin në familjen evropiane

Kryeministri Rama: "Shteti është në krye të detyrës, për të përballuar një situatë të jashtëzakonshme"

Kryeministri Edi Rama u ka dërguar një letër kryeministrave të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, në të cilën pasi bën një përmbledhje të hapave që ka ndërmarrë Shqipëria në përmbushjen e pesë prioriteteve kyçe, i siguron homologët e tij për vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të çuar përpara hapjen e …

Më shumë