KRYEFAQJA » 2017 » Nëntor (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Nëntor 2017

“Përballë”, Shqipëri – Kosova, ëndërra dhe realitete

"Përballë", Shqipëri - Kosova, ëndërra dhe realitete

Prej pothuajse një dekade në Ballkan ka dy shtete shqiptare, Shqipëria dhe Kosova. Por lidhjes shpirtërore mes dy vendeve nuk përgjigjet i njëjti bashkëpunim mes dy shteteve. Këtë e konfirojnë edhe dy ambasadorë, ai i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi dhe ambasadori i Republikës së Kosovës në Shqipëri, Syl Ukshini, …

Më shumë

Roboti Sofia shpreh dëshirën për të krijuar familje

Vetëm një muaj pasi bëri histori si roboti i parë me një nënshtetësi nga Arabia Saudite, Sofia ka lajmëruar se ka dëshirë të krijojë një familje. Roboti humanoid, i cili është modeluar sipas shëmbëlltyrës së Odri Hepbënrn, dha një deklaratë këtë javë ku tha se “familja është diçka e rëndësishme”. …

Më shumë

12 të vdekur dhe 21 të plagosur është bilanci i një zajrri të rënë në një hotel luksoz në Gjeorgji.

Një zjarr në një resort të Gjeorgjisë, i ka marrë jetën 12 personave dhe plagosi 21 të tjerë. Të gjitha viktimat vdiqën nga asfiksimi në godinën 22-katëshe të’Leogrand hotel dhe kazino’, thuhet në deklaratën e ministrit gjeorgjian të shëndetësisë. Shkaku i zjarrit, i cili zgjati disa orë për të shuar, …

Më shumë

Presidenti Meta dhe Partia Demokratike, deklaratë për sulmet në Egjipt

Presidenti Ilir Meta ka dënuar këto akte barbare terroriste, që synojnë të frikësojnë shoqërine egjiptiane dhe të kërcënojnë sigurinë e Egjiptit e të rajonit. Në deklaratën për shtyp thuhet se Presidenti shpreh ngushëllimet më të ndjera e të sinqerta familjarëve e të dashurve të viktimave, ndërsa të lënduarve i uron …

Më shumë