KRYEFAQJA » 2017 » Tetor (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Tetor 2017

Katalonjë, kryeministri spanjoll Rajoji shkrin parlamentin dhe shpall zgjedhje të parakohshme

Katalonjë, kryeministri spanjoll Rajoji shkrin parlamentin dhe shpall zgjedhje të parakohshme

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy vendosi të shkrijë parlamentin katalanas dhe shpalli zgjedhjet e parakohshme në Katalonjë, pasi parlamenti i rajonit votoi pro shpalljes së pavarësisë së krahinës. Rajoy tha se vendosja e paprecedentë e sundimit direkt mbi Katalonjën ishte e domosdoshme për të rikthyer ligjshmërinë. Ai shkarkoi po ashtu udhëheqësin …

Më shumë

Zgjedhjet lokale në Maqedoni, Zijadin Sela: Faktori shqiptar po njeh rritje!

Maqedoni, kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela është kërcënuar sërish me jetë

Të dielën, më 29 tetor, në Maqedoni zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në komunat që dolën në balotazh. Në një interviste ekskluzive për Radio Televizionin Shqiptar, kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, njëkohësisht dhe kandidat për kryetar i Komunës së Strugës, shprehet se faktori shqiptar gjithnjë e …

Më shumë

Ruçi: “Anëtarësimi në BE është interesi kryesor kombëtar dhe objektivi strategjik i Shqipërisë”

Ruçi: "Anëtarësimi në BE është interesi kryesor kombëtar dhe objektivi strategjik i Shqipërisë"

Kryetari i parlamentit shqiptar Gramoz Ruçi ka marrë pjesë në Konferencën e 8-të të Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, që po zhvillon punimet në Budapest. Sikurse njofton  Mimoza Haxhia, zoti Ruçi bashkëkryesoi sesionin e parë të kësaj konference me temë “Integrimi në Bashkimin Europian, rezultatet dhe aspiratat”. …

Më shumë

Www.shqiperiaqeduam.al – arma e çdo shqiptari që e do Shqipërinë me shtet, punë, mirëqenie

Www.shqiperiaqeduam.al - arma e çdo shqiptari që e do Shqipërinë me shtet, punë, mirëqenie

Kryeministri socialist Edi Rama i është kthyer edhe një herë një prej çështjeve që ka më shumë për zemër, platformës për bashkëqeverisjen me qytetarët, të cilën e konsideron si mundësinë e çdo shqiptari për të qenë pjesë e koalicionit të madh të njerëzve në Shqipëri. “Ndihmoni që qeverisja si proces …

Më shumë

Tahiri në prokurori: “Jam tërësisht i disponueshëm për t’iu përgjigjur çdo pyetje”

Tahiri në prokurori: "Jam tërësisht i disponueshëm për t’iu përgjigjur çdo pyetje"

Ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka dëshmuar për dy orë të premten në prokurorinë e krimeve të rënda, pas kërkesës së kësaj të fundit lidhur me “Çështjen Habilaj”. “Dua të falenderoj prokurorët që morën parsysh kërkesën time për të pasur një hetim sa më të shpejtë në kohë, sa më …

Më shumë

Rahoj: Të vendoset kontrolli i drejtëpërdrejtë i Madridit mbi Katalonjën

Spanjë, kryeministri Rahoj detyrohet të dorëhiqet

Kryeministri spanjoll Mariano Rahoi u ka bërë thirrje sot anëtarëve të Senatit që të miratojnë vendosjen e kontrollit të drejtpërdrejtë të Madridit mbi Katalonjë. Ai tha se donte të shkarkonte liderin Katalanas Karlos Puixhdemon, zëvendëpresidentin dhe gjithë ministrat e krahinës autonomi. Zoti Rahoi tha se po kërkonte marrjen e masave …

Më shumë