KRYEFAQJA » 2017 » Tetor (Faqe 59)

Arkiva Mujore: Tetor 2017

Shqipëria dhe SHBA do të vendosin një radar vëzhgimi të hapësirës ajrore shqiptare

Shqipëria dhe SHBA kanë rënë dakord të vendosin një radar vëzhgimi të hapësirës ajrore të Shqipërisë. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja shqiptare e mbrojtjes Olta Xhaçka gjatë një takimi në Tiranës me ministrin e Mbrojtjes së Polonisë zotin Antonji Maçiereviç. Zoja Xhaçka bëri gjithashtu të ditur edhe për …

Më shumë

Zbuluesit e valëve gravitacionale shpallen fitues të Çmimit Nobel në fizikë

Zbuluesit e valëve gravitacionale shpallen fitues të Çmimit Nobel në fizikë

Rainer Weiss, Barry C Barish dhe Kip S Thorne u shpallën fitues të Çmimit Nobel në fizikë pët vitin 2017. Të tre janë anëtarë të bashkëpunimit LIGO-Virgo, detektor që zbuluan valët gravitacionale. Trioja e shkencëtarëve është nderuar për punën e tyre në ndërtimin e Ligo dhe zbulimin e valëve gravitacionale. “Çmimi …

Më shumë

Korea e Veriut kërcënon Japoninë

Korea e Veriut, kërcënon, Japoninë

Korea e Veriut kërcënoi Japoninë me shkatërrim nuklear në përgjigje të përpjekjeve të Tokios për të bindur komunitetin ndërkombëtar të refuzojë dialogun dhe të ushtrojë në këmbim më shumë trysni mbi Penianin problematik. Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA thotë se lidershipi i vendit iu përgjigj në këtë mënyrë fjalimit të …

Më shumë

Nissan tërheq automjetet nga tregu

nissan, Nissan tërheq automjetet, nga tregu

Kompania “Nissan Motor” ka vendosur të tërheqë nga tregu 1,21 milionë automjete në Japoni, pasi disa prej tyre janë prodhuar pa kontrollet e duhura të sigurisë, njoftoi prodhuesi i makinave. “Prodhuesi i dytë më i madh i makinave, në Japoni do të kryejë rikontrollin e 1,21 milionë automjeteve të prodhuara midis muajit tetor 2014 dhe shtator 2017, …

Më shumë