KRYEFAQJA » 2017 » Tetor (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Tetor 2017

“Përballë”, Krasniqi: Elitat politike kanë krijuar ligje për të ruajtur veten e tyre

"Përballë", Krasniqi: Elitat politike kanë krijuar ligje për të ruajtur veten e tyre

Dosja “Habilaj” dhe përfshirja në të e ish ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, ka risjelle në vemendje debatin e vjetër për lidhjet e krimit me poltikën në Shqipëri. Mazhoranca e majtë dhe opozita si e majtë ashtu dhe e djathtë, vazhdimisht kanë akuzuar njëra-tjetrën për këtë lidhje. Kjo u duk …

Më shumë

PD dhe LSI këmbëngulin në heqjen e imunitetit të Tahirit

PD dhe LSI këmbëngulin në heqjen e imunitetit të Tahirit

Përfaqësuesit e opozitës së djathtë dhe të majtë në Këshillin për Rregulloren, Imunitetet dhe Mandatet që po diskuton rreth imunitetit të ish ministrit të brendshëm Tahiri, akuzuan maxhorancën socialiste se po mundohet të mashtrojë shqiptarët, ndërsa këmbëngulin se imuniteti i tij duhej hequr. Deputeti Enkelejd Alibeaj tha se “Ajo që …

Më shumë

Spanja paralajmëron kufizimin e autonomisë së Katalonjës

Spanja paralajmëron kufizimin e autonomisë së Katalonjës

Kabineti qeveritar spanjoll vendosi aktivizimin e artikullit 155, duke vendosur kontroll mbi rajonin e Katalonjës. Vendimi vjen tre javë pasi rajoni autonom zhvilloi referendumin e shumëdiskutuar të pavarësisë, i shpallur i paligjshëm nga gjykata supreme e vendit. Kryeministri Rajoy tha se Parlamenti i Katalonjës shkrihet dhe se do të mbahen …

Më shumë

Brazil, operacioni më i madh kundër pedofilëve

Brazil, operacioni më i madh kundër pedofilëve

Policia braziliane kanë arrestuar 108 persona në operacionin më të madh ndonjëherë kundër pedofilëve në Amerikën Latine. Të dyshuarit u arrestuan në 24 shtete dhe kryeqytetin e Brasilias. Ministri i Drejtësisë, tha se të ndaluarit ishin pjesë e një grupi që shpërndanin imazhe pornografike të fëmijëve nëpërmjet kompjuterave dhe telefonave …

Më shumë