KRYEFAQJA » 2017 » Tetor (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Tetor 2017

Opozita bojkoton komisionet parlamentare

Opozita, bojkoton, aktivitetin e komisioneve parlamentare

Opozita ka bojkotuar sot punën e komisioneve parlamentare. Vendimi vjen si pasojë e konfliktit që po shoqëron të quajturën  “Çështja Tahiri”. Komisioni i Ligjeve ka shqyrtuar sot projektligjin për tarifat e reja në sistemin gjyqësor. Teksa është vënë re mungesa e deputetëve të Partisë Demokratike, ata të Lëvizjes Socialiste për …

Më shumë

Çfarë pritet këtë javë në Katalonjë!

Çfarë pritet, këtë javë, në Katalonjë

Parlamenti katalanas do të mblidhet së afërmi për të rënë dakord për përgjigjen që do t’i japë vendimit të paprecedent të Spanjës për të vënë katalonjën nën kontrollin e drejktpërdrejtë të Madridit. Ndërkohë, presidenti katalanas, Karlos Puixhdemon, po planifikon të vijojë me shpalljen e njëanshme të pavarësisë. Puixhdemon tha të …

Më shumë

Rama replikon me prokurorinë: Shumica parlamentare ju ka dhënë një mbështetje të fortë për t’i shkuar deri në fund hetimit

Rama prokurorisë: Shumica parlamentare i ka dhënë organit të akuzës një mbështetje të fortë për t’i shkuar deri në fund hetimit

Dita e sotme ka qenë një rast i rrallë i shkëmbimit të deklaratave mes kryeministrit Rama dhe Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Pasi zoti Rama e konsideroi kërkesën e prokurorisë për arrestimin e ish ministrit të brendshëm Tahiri si të papranueshme, arbitrare dhe e refuzoi unanimisht në emër të PS, prokuroria …

Më shumë

Tre javë aksion informaliteti

Pas përmbylljes së javës së tretë të aksionit kundër informalitetit drejtoria e përgjithshme e tatimeve informon se janë verifikuar në terren 7720 tatimpagues, 1720 prej të cilëve janë penalizuar, ndërsa për 250 subjekte është marrë masa e mbylljes së aktivitetit si dhe kanë hyrë në skemën e kontributeve 547 punonjës …

Më shumë