KRYEFAQJA » 2017 » Shtator (Faqe 5)

Arkiva Mujore: Shtator 2017

Kiço Londo: Kumbaro shpresoj të jetë e vemendshme ndaj Teatrit Eksperimental

Kiço Londo: Kumbaro shpresoj të jetë e vemendshme ndaj Teatrit Eksperimental

Teatri Kombëtar Eksperimental nëpërmjet drejtuesve të tij ka bërë të ditur sot projektet për sezonin e ri artistik 2017-2018. “Do të jenë gjithsej 12 produksione, dyfishi nga viti i kaluar, që do të zhvillohen në laboratorin e skenës të Teatrit Kombëtar Eksperimental. Laboratori i Teatrit Eksperimental për Fëmijë do të …

Më shumë

Tre muzikantë shqiptarë dhe Orkestra Simfonike e RTSH në një premierë botërore

Tre muzikantë shqiptarë dhe Orkestra Simfonike e RTSH në një premierë botërore

Një pjesë që merr jetë për herë të parë në skenën shqiptare, ka bërë bashkë 3 muzikantë të shkëlqyer dirigjentin Eno Koço, violinistin Klaidi Sahatçi si dhe pianisten Merita Rexha Tershana. Është Rapsodia Koncertante për Violine, Piano dhe Orkestër nga kompozitori Aleksandër Peçi që vjen si premierë botërore me orkestrën simfonike të …

Më shumë

Kushtetuesja shtyn vendimin për Vettingun pas ankesës së gjyqtarëve

Reforma në Drejtësi, Gjykata Kushtetuese rrëzon Unionin e Gjyqtarëve

Procedurat shtyjnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Ligjin e “Vettingut”. Avokati që përfaqësonte Shoqatat e gjyqtarëve përballë gjykatës më të rëndësishme të vendit, nuk gezonte të drejtën e përfaqësimit para trupës gjykuese, çka solli vendimin për të shtyrë zhvillimin e seancës së shumëpritur deri të hënën e ardhshme. Shoqatat e gjyqtarëve …

Më shumë

Parlamenti i parë Rural, zhvillimi i bujqësisë faktor për zhvillimin ekonomik

Nën kujdesin e kryetarit të kuvendit, Gramoz Ruçi realizohet parlamenti i parë rural shqiptar. Parlamenti do të zhvillohet për disa ditë rradhazi ku në fokus ka zhvillimin rural për zgjidhjen e problematikave të ndryshme që hasin fermerët. Rektori i Universitetit Bujqësor të Tiranës, Bahri Musabelliu tha se parlamenti ka në …

Më shumë