KRYEFAQJA » 2017 » Shtator (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Shtator 2017

Uragani Maria drejt Karaibeve

Uragani Maria drejt Karaibeve

Pas shkatërrimit të sjellë nga Irma, ishujt e Karaibeve po përgatiten për një tjetër uragan, i quajtur Maria. Sipas Qendrës Kombëtare Amerikane të Uraganëve, stuhia e kategorisë së parë do të forcohet me shpejtësi në 48 orët në vijim dhe do të godasë fillimisht ishujt Liuord. Maria po kalon thuajse …

Më shumë

Ndahen Çmimet “Emmy”

Ndahen Çmimet "Emmy"

“The Handmade’s Tale” ishte fituesi i madh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Emmy” në televizion, mbrëmjen e së dielës. Ylli i saj, Elisabeth Moss u shpall aktorja më e mirë dramatike, për portretizimin e një gruaje në botën distopike, e detyruar të ofrojë shërbime seksuale. Shfaqja, e bazuar në …

Më shumë

Gjiknuri lajmëron aksionin për pastrimin e nyjeve e akseve kombëtare

Në kuadër të Programit Qeverisës dhe prioriteteve të 100 ditëve të para, qeveria do të fillojë një operacion në terren, që synon pastrimin e nyjeve dhe hapësirave në akset kryesore kombëtare. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri e lajmëroi këtë aksion në një deklaratë të dhënë në mbikalimin e …

Më shumë

Basketboll, Sllovenia kurorëzohet “Kampione e Evropës”

Basketboll, Sllovenia kurorëzohet “Kampione e Evropës"

Sllovenia është kurorëzuar të dielën në mbrëmje “Kampione e Evropës” në basketboll për meshkuj, pasi ka triumfuar në finale ndaj Serbisë. Ka qenë një derbi ballkanik kjo finale, pasi dy përfaqësueset e një shkolle të jashtëzakonshme basketbolli, siç ishte ajo ish-jugosllave, kanë “përplasur brirët” në betejën për të bërë të …

Më shumë

Spanjë, protesta e kryebashkiakëve për referendum

Me thirrjet “ne do të votojmë” dhe “pavarësi”, më shumë se 700 nga 948 bashkitë e Katalonjës shfaqën në Barcelonë vendosmërinë e tyre për të organizuar një referendum vetëvendosje për rajonin e tyre, pavarësisht ndjekieve juridike. Qeveria spanjolle është angazhuar të pengojë këtë referendum të cilësuar antikushtetues nga drejtësia. Por …

Më shumë

Berisha në facebook: Një anije shqiptare sekuestrohet nga roja bregdetare libiane!

Ish Kryeministri Sali Berisha bëri të ditur sot në rrjetin social Facebook ,se një anije shqiptare është sekuestruar nga rojet bregdetare Libiane. Përmes një informacioni të marrë nga një qytetare, Berisha thekson se anija është me ekuipazh shqiptaro-malazes. Pjestarët e ekuipazhit sipas qytetarit janë në kërcënim për jetën, nëse bien …

Më shumë