KRYEFAQJA » 2017 » Shtator (Faqe 21)

Arkiva Mujore: Shtator 2017

Tërmeti në Meksikë

Tërmeti në Meksikë, arrin në 286 numri i viktimave

Ekipet e shpëtimit janë në garë me kohën për të arritur tek të mbijetuarit e mbetur nën rrënojat e një shkolle në qytetin e Meksikos, që u shemb gjatë tërmetit të një dite më parë. Të paktën 21 fëmijë dhe 5 të rritur humbën jetën kur godina u rrënua, ndërkohë …

Më shumë

Kryeministri spanjoll iu bën thirrje separatistëve katalanas të anullojnë referendumin

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka shkuar në televizionin kombëtar për t’u kërkuar separatistëve katalanas, të braktisin planet e tyre për një referendum më 1 tetor. Ai kërkoi nga qeveria e rajonit, të heqë dorë nga përshkallëzimi i radikalizmit dhe mosbindjes. Autoritetet spanjolle kanë kërkuar të ndalojnë votimet, të cilat ata …

Më shumë

Mogherini dhe Hahn: BE rikonfirmon mbështetjen për perspektivën e zgjerimit të Ballkanit Perendimor

rame me te tjere ne nju jork

Bashkimi Europian ka rikonfirmuar mbështetjen e qartë për prespektivën e zgjerimit të Ballkanit Perëndimor. Lajmi është bërë i ditur në një deklaratë të shefes së Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn. Ata janë takuar në Nju Jork me gjashtë liderët e rajonit ballkanik, …

Më shumë

Maqedoni, parlamenti vazhdon diskutimin e propozim-ligjit për shfrytëzimin e gjuhëve

Maqedoni, parlamenti vazhdon diskutimin e propozim-ligjit për shfrytëzimin e gjuhëve

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë do të vazhdojë të enjten me debatin për propozim-ligjin për shfrytëzimin e gjuhëve. Në debatin e deritanishëm për këtë ligj, si dhe në debatet e komisioneve edhe në vazhdimet e seancave plenare, opozita maqedonase akuzoi qeverinë se “ligji është jokushtetues, me të shkelen procedurat dhe …

Më shumë