KRYEFAQJA » 2017 » Gusht (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Gusht 2017

Venezuelë, Asambleja Kushtetuese bën betimin, ndërsa një valë protestash ka përfshirë vendin

Venezuelë, Asambleja Kushtetuese bën betimin, ndërsa një valë protestash ka përfshirë vendin

Presidenti Nikolas Maduro thotë se Asambleja Kushtetuese është e nevojshme për të rivendosur paqen në vend pas muajsh të tërë krize. Por për opozitën, institucioni i ri, i cili ka të drejtën e rishkrimit të kushtetuës, është një përpjekje e presidentit për të kapur fort pushtetin. Në kryeqytetin Karakas, polica …

Më shumë

Dorëheqjet në ZVRPP, Rama anullon vendimin e ministrit Bardhi: Qeverinë e drejtoj unë!

Ministria e Drejtësisë kërkon hetimin urgjent të një gjyqtareje

Një përplasje ka ndodhur mes kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të drejtësisë Gazment Bardhi. Kjo pasi ministri Bardhi bëri publik vendimin e tij për pezullimin e procedurave të miratimit të dorëheqjes së 14 regjistruesve të ZVRPP-ve. Ata e kishin hedhur këtë hap pas kërkesës publike të bërë nga kryeministri Rama. …

Më shumë

Zjarret në Shqipëri, presidenti Meta bën thirrje për angazhim maksimal dhe solidaritet institucional e njerëzor

Meta kërkon verifikimin e lirimit nga burgu të vrasësit të Zylyftarit

Presidenti Ilir ka bë bërë thirrje për angazhim maksimal dhe solidaritet institucional e njerëzor në përballimin e situatës së vështirë në zonat e prekura nga zjarret. Këtë apel ai e bëri gjatë takimit me Ministrin e Punëve të Brendshme, Dritan Demiraj. Sikurse njofton zyra e shtypit e presidenit, gjatë takimit …

Më shumë

Kosovë, vazhdojnë mosmarrëveshjet për konstituimin e parlamentit

Kosovë, dështon sërish zgjedhja e kryetarit të Kuvendit

Ka dështuar sërish zgjedhja e kryetarit dhe nënkryetarëve të rinj të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e koalicionit fitues të zgjedhjeve PAN, nuk u paraqitën në seancën e orës 10.00. Arsyeja që ata nxorrën për mospjesëmarrje në seancë ishte mungesa e frymës institucionale. Sipas ligjit PAN ka të drejtën e propozimit të …

Më shumë

Kupat e Europës, Skënderbeu përballë Dinamos (Z), Shkëndia kundër Milanit

Kupat e Europës, Skënderbeu përballë Dinamos (Z), Shkëndia kundër Milanit

Shorti i Kupave të Europës nuk ka qenë me fat për Skënderbeun, skuadrës së vetme shqiptare që vazhdon të përfaqësojë vendin në këtë aktivitet ndërkombëtar. Goglat në Nion të Zvicrës, kanë vendosur përballë skuadrës korçare, një kundërshtar të fortë, Dinamon e Zagrebit. Një skuadër me shumë histori dhe tituj në …

Më shumë