KRYEFAQJA » 2017 » Gusht (Faqe 31)

Arkiva Mujore: Gusht 2017

Mattis: Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë

Sekretari Amerikan i Mbrojtjes Xhejms Matis ka deklaruar se Amerika ende beson në zgjidhjen e krizës së Koresë së Veriut përmes diplomacisë. Pas ditësh të tëra të një retorike të ashpër mes Uashingtonit e Penianit, Mattis tha se lufta do të ishte “katastrofike” dhe se diplomacia po sjell rezultate. Peniani …

Më shumë

Forcohen masat për kontrollin e shtetasve shqiptarë që destinacion kanë vendet e zonës Shengen

Që prej fillimit të muajit Gusht në pikat kufitare janë ndaluar 10 shtetas shqiptarë që sipas polciisë nuk i plotësonin kushtet e qendrimit apo udhëtimit në vendet e zonës shengen. Burime pranë policisë së shtetit tregojnë se ky është një numër i ulët në krahasim me periudha të tjera të …

Më shumë

Durrës: Nis ndërtimi i kullave të vrojtimit pas ultimatumit të Bashkisë

Pas ultimatumit të bashkisë së Durrësit, subjektet që kanë aplikuar për të menaxhuar plazhe private, kanë nisur ndërtimin e kullave të vrojtimit. Në sektorin Iliria në plazhin e qytetit të Durrësit janë ngritur dy kulla vrojtimi, ndërkohë që një tjetër është ndërtuar edhe në fund të shëtitores Taulantia, tek Bërryli. …

Më shumë

Takimi Kosovë-Shqipëri i hap rrugën eleminimit të çmimeve të referencës në doganë

Një takim i zhvilluar në Kosovë mes Zv/Ministres së Financave Irena Beqiraj, Drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave, Belinda Ikonomi me homologët e tyre në Prishtinë është fokusuar në zgjidhjen konkrete të disa problemeve lidhur me shkëmbimet tregtare. Autoritetet shqiptare nuk kanë dhënë detaje rreth takimit, ndërsa ato të Kosovës i …

Më shumë

Vuçiç zotohet të nxisi marrëveshjen mes Sërbisë dhe Kosovës

Vuçiç zotohet të nxisi marrëveshjen mes Sërbisë dhe Kosovës

Presidenti serb Vuçiç zotohet për të nxitur për marrëveshjen mes Sërbisë dhe Kosovës, pavarësisht rreziqeve. Rrjeti prestigjioz Bloomberg citon deklarime të një dite më parë të presidentit serb, që ka kujtuar se dështimi për kompromis me Kosovën, mund të dëmtojë Serbinë në rrugën e saj europiane. Sipas Bloombergut presidenti i …

Më shumë