KRYEFAQJA » 2017 » Korrik (Faqe 45)

Arkiva Mujore: Korrik 2017

FAO: Ushqyerja e fëmijëve të shkollave me produkte bio falas, në 2018-ën

FAO

200 mijë dollarë është fondi që Organizata Botërore e Ushqimit ka vënë në dispozicion të programit kombëtar për ushqyerjen me produkte bio të fëmijëve që ndjekin institucionet e arsimit parashkollor dhe atij të detyrueshëm në Shqipëri. Në bashkëpunim me ministrinë e bujqësisë, atë të arsimit dhe tre ministri të linjës, …

Më shumë

Autoritetet tatimore nisin kontrollet në njësitë e akomodimit turistik bregdetar dhe malor

Vjero: Biznesi i vogël nuk ka kosto nga përfshirja në TVSH

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, ka hartuar dhe ndjek një strategji specifike për sezonin turistik 2017, sidomos në zonat bregdetare dhe ato të turizmit malor. Sipas Xhavit Currit (Nëndrejtori i Përgjithshëm i DPT), në këtë sezon qasja ndaj biznesit do jetë e mbështetur në modelin e analizës së riskut, konkretisht vizita …

Më shumë

Të hënën në Bruksel do jetë takimi i radhës Kosovë-Serbi

kosove-serbi

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, të hënën në Bruksel do të jetë mikpritese e një takimi joformal të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçic. Në njoftimin nga Zyra e Mogherinit, theksohet se kjo bisedë bëhet pas takimeve …

Më shumë

Estonia merr sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian

BE

Estonia merr sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian. ”Estonia është një ndër vendet simbolike që ka lënë prapa komunizmin duke u shndërruar në model për rajonin”, deklaroi dje presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk.”Ajo është shndërruar në një shtet shembull për gjithë evropianët. Ne mund të themi se ky shtet është …

Më shumë

Trump: Vitet e “durimit strategjik” me Korenë e Veriut kanë dështuar dhe tani është koha për një “përgjigje të vendosur”

Presidenti amerikan, Donald Trump, është shprehur se vitet e “durimit strategjik” me Korenë e Veriut kanë dështuar dhe tani është koha për një “përgjigje të vendosur”. “Përballemi me kërcënimin e një regjimi të pamatur dhe brutal,” u shpreh Presidenti në një konferencë për shtyp me homologun e tij koreano-jugor Moon …

Më shumë