KRYEFAQJA » 2017 » Korrik (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Korrik 2017

Ronaldinjo, spektakël në miqësoren e legjendave

Ronaldinjo, spektakël në miqësoren e legjendave

Ditët e fundit në stadiumin mitik “Kamp Nou” të Barcelonës, është zhvilluar një ndeshje bamirësie midis legjendave të klubit katalan Barcelona dhe atyre të Mançester Junajtid. Natyrisht, nuk ka munguar spektakli dhe një nga protagonistët e tij ka qenë padyshim ylli i Barcelonës, Ronaldinjo. Ndonëse 37-vjeçar, dhe zyrtarisht jashtë karrierës …

Më shumë

Meta drejt presidencës

Anëtarët e KED, shorti në parlament

Parlamenti shqiptar pritet të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme më 24 korrik, në orën 18:00, seancë gjatë së cilës do të betohet Presidenti i ri i Republikës Ilir Meta. Njoftimi zyrtar ka dalë bazuar në urdhërin e firmosur më 3 korrik nga vetë zoti Meta, i cili është aktualisht …

Më shumë

Referendumi, Katalonja paralajmëron shkëputje të menjëhershme

Katalonja në zgjedhje të parakohshme

Qeveria e koalicionit në krahinën e Katalonjës në Spanjë, deklaroi se referendumi i vetëvendosjes që do të mbahet në tetor do të ketë efekt të menjëhershëm, çka do të thotë shpallje të menjëhershme të pavarësisë nëse fitona “po”-ja. “Nëse një shumicë votash është në favor të krijimit të republikes katalanase, …

Më shumë

Studimi: Kimikatet po feminizojnë popullatën e peshqve

Studimi: Kimikatet po feminizojnë popullatën e peshqve

Një toksikolog britanik ka zbuluar se kimikatet e hedhura në ujë po feminizojnë popullatën e peshqve. Një numër i konsiderueshëm i individëve meshkuj të kësaj popullate janë kthyer në interseksualë dhe transgjinorë duke shfaqur karakteristika mashkullore dhe femërore në të njëjtën kohë. Mutacionet shkaktohen nga kimikikatet që përmbajnë pilulat kontraceptive, …

Më shumë

Festa e SHBA, Flamuri amerikan ngrihet në Prishtinë

Flamuri-i-SHBA-ve, Kosovë, Flamuri amerikan, për Pavarësinë e SHBA

Me rastin e 241-vjetorit të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës ngriti flamurin amerikan pranë shtatores së Bill Klintonit në sheshin me po të njëjtin emër. Përfaqësuesi i shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi, deklaroi se ky akt simbolik përçon mirënjohjen …

Më shumë

Insekti “Harrie” bezdis pushuesit

Insekti "Harrie" bezdis pushuesit

Një insekt i quajtur “Simulid”, që në gjuhën popullore njihet si “Harrie” ka bezdisur shumë pushues veçanërisht në plazhin e Divjakës. Përveç kruarjeve pushuesit kanë përjetuar edhe reaksion alergjik në lëkure. Epidemiologia Enkeleda Dikolli në një prononcim për RTSH thotë se insketi Simulid qarkullon në Shqipëri prej kohësh, por këtë …

Më shumë

KQZ nuk shtyn shpalljen e rezultatit në Tiranë, Idrizi i PDIU ende jashtë parlamentit

KQZ nuk shtyn shpalljen e rezultatit në Tiranë, Idrizi i PDIU ende jashtë parlamentit

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka rrëzuar të martën kërkesën e PDIU-së për të shtyrë me 48 orë miratimin e rezultatit të zgjedhjeve të përgjithshme për qarkun e Tiranës. Sipas PDIU-së, gjatë numërimit nuk janë pasqyruar votat për këtë forcë politike, vota të cilat ndikojnë në marrjen ose jo të mandatit …

Më shumë