KRYEFAQJA » 2017 » Korrik (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Korrik 2017

Hahn në Samitin e Triestes: “Një Ballkan ku nuk ka tensione për shkak të së kaluarës e ku ka bashkëpunim ekonomik”

Një Ballkan ku nuk ka tensione për shkak të së kaluarës e ku ka bashkëpunim ekonomik. Këtë ka nxitur Komisoneri për zgjerimin Johanes Hahn, gjatë fjalës së mbajtur në samitin e Triestes. Sipas tij, shtetet e Ballkanit duhet të krijojnë fizionominë e tyre, duke bërë të mundur bashkëpunimin ekonomik me …

Më shumë

9 vatra zjarri gjatë 24 orëve

EC: 12 vatra zjarresh aktive

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 9 vatra zjarri në Gjirokastër, Vlorë, Fier dhe Dibër. Në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 40 zjarrfikës me 8 automjete, 40 forca ushtarake, si dhe helikopterë. Specialistët e Emergjencave Civile janë duke mbajtur situatën në monitorim të …

Më shumë

Nisen sot punimet e Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste

“Perspektiva europiane e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, nismat rajonale, shteti i së drejtës dhe mirëqeverisja si dhe lufta kundër terrorizmit dhe radikalizimit, do të jenë çështjet e diskutimit në Samitin e Triestes. Nënshkrimi i traktatit të komunitetit të transportit dhe krijimi i zonës ekonomike rajonale pritet të finalizohen në …

Më shumë