KRYEFAQJA » 2017 » Korrik (Faqe 22)

Arkiva Mujore: Korrik 2017

Buxhuku: Shqipëria dhe Kosova të kenë kujdes në tregun e përbashkët të Ballkanit Perëndimor

Buxhuku: Shqipëria dhe Kosova të kenë kujdes në tregun e përbashkët të Ballkanit Perëndimor

Nisma për krijimin e tregut të përbashkët të Ballkanit Perëndimor, kërkon kujdes në zbatim, nga ana e Shqipërisë dhe Kosovës. Kështu është shprehur nëpërmjet një qëndrimi publik, administratori i Konfindustrias, Gjergj Buxhuku. Ai thekson se krijimi i Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perëndimor, vështirë të jetë i suksesshëm, nëse BE …

Më shumë

Zjarr në Francë në Saint-Cannat

zjarr, Zjarr në Francë, në Saint-Cannat

Pas një natë “intensive”, zjarrfikësit e Bouches-du-Rhône arriti të dielën në mëngjes të kufizojnë një zjarr masiv që ka djegur rreth 750 hektarë në Saint-Cannat, pranë Aix-en-Provence.Të dielën në mëngjes, më shumë se 700 zjarrfikës ishin ende të pranishme në vend emergjencës, mbështetur nga 200 automjete, dy helikopterë bombardues të …

Më shumë

Dëborë në Kili në Korrik

Dëborë, në Kili, ne korrik

Kryeqyteti kilian mund të themi që është paralizuar perpara një rebeshi të rrallë dëbore . Dëbora që ka mbuluar Santiagon ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike, duke lënë rreth 250 mijë persona pa energji kryesisht si shkak i rrëzimit të pemëve me dëborë mbi telat e energjisë. Një person që po …

Më shumë

Netanjahu në Francë

Netanjahu: Jo prezencës ushtarake italiane në Siri

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ndodhet në Paris për të përkujtuar viktimat e një arrestimi masiv të hebrenjve në Francën e pushtuar nga nazistët në vitin 1942. Ky eshte edhe rasti i pare qe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do te mund të zhvillojë bisedime të drejtpërdrejta me presidentin francez Emmanuel Macron. …

Më shumë

Ministritë, heshtja që “vret” paratë e taksapaguesve

Çfarë janë duke bërë titullarët dhe institucionet e shtetit në këtë tranzicion të tejzgjatur të zëvendësimit të qeverisë? Kësaj pyetje normale për njerëzit që vijojnë të paguhen nga paratë e taksapaguesve shqiptarë, duhet t’i përgjigjen vetë drejtuesit e ministrive. Gjë e pamundur kjo për shumicën prej tyre. Gazetarët sot e …

Më shumë