KRYEFAQJA » 2017 » Qershor (Faqe 59)

Arkiva Mujore: Qershor 2017

Haradinaj për RTSH: Pas zgjedhjeve për Kosovën nis një periudhë e re

Haradinaj për RTSH: Pas zgjedhjeve për Kosovën nis një periudhë e re

Nëse do të zgjidhet kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj premton se vendi do të ketë integritet territorial, ushtri funksionale dhe gjallëri ekonomike. Kandidati i zgjedhur nga koalicioni PDK-AAK dhe Nisma, për kryeministër, në një intervistë ekskluzive dhënë për Televizionin Shqiptar, ka vënë në dukje se pas mandatimit si kreu i qeverisë …

Më shumë

Presidenti Nishani pritet nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier

Presidenti Nishani pritet nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, u prit sot nga Presidenti Federal i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, në kuader te pjesëmarrjes në Takimin e 22-të Ndërkombëtar të Berlinit. Presidenti Nishani ka patur me presidentin Steinmeier, një bisede të shkurtër kokë më kokë, mbi forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh, si dhe çështjet …

Më shumë

Firmoset marrëveshja për zbardhjen e materialeve filmike të AQSh me AQF

Është nënshkruar sot në ambjentet e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave, Marrëveshja për dixhitalizimin e të gjitha materialeve në format filmi të Arkivit Qendror të Shtetit, me Arkivin Qëndror të Filmit. Sipas Drejtorit Ardit Bida, 118 bobina me material të panjohur, do të bëhen tashmë të mundura për t`u studiuar, …

Më shumë

Publikuan debatin e ministrit, nis procedimi disiplinor ndaj oficerëve

Ministri Demiraj: Të thellohen operacionet antidrogë

Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme ka nisur procedim disiplinor për policët që filmuan dhe më pas shpërndanë videon e ministrit Dritan Demiraj, teksa ky i fundit diskutonte me disa oficerë të policisë gjyqësore, gjatë sekuestrimit të prozhektorëve që dyshohet se shkaktuan problemet shëndetësore te militantët …

Më shumë

Forum shkencor për veprën e Thimi Mitkos

Forum shkencor , për veprën e Thimi Mitkos, kulture, vepra e shumevleresuar, forumi i pare i ketij lloji

Akademia e Shkencave ka vendosur jo vetëm të vlerësojë dhe nxisë kërkimin shkencor përmes çmimeve Çabej, por edhe ta vijojë diskutimin përmes Forumeve Shkencore. I pari i këtij lloji nisi me veprën e Dhori Qiriazit, “Fjalëtore shqip-gërqisht, gërqisht-shqip dhe ndihmesa të tjera leksikografike”, një studim serioz mbi veprën e Thimi Mitkos. …

Më shumë

Administrativja rrëzon banorët: Të vazhdojë ndërtimi i HEC-it në Valbonë

punimet-ne-parkun-kombetar-te-valbones, Administrativja rrëzon banorët, Të vazhdojë ndërtimi i HEC-it, në Valbonë

Gjykata Administrative vendosi të rrëzojë kërkesën për pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-t në Valbonë. Trupa gjykuese hodhi poshtë kërkesën e shoqatës ‘Toka’ dhe banorëve të zonës për pezullimin e punimeve dhe vendosi shqyrtimin në themel të çështjes. Por rrëzimi i kërkesës së kompanisë dhe legjitimiteti i vijimit të …

Më shumë