KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 48)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Biznesi shqiptar drejt tregut të liberalizuar të energjisë

Thatësira e tejzgjatur rrit importin e energjisë mbi 60 përqind

Rreth 6300 bizneset e mëdha që konsumojnë energji elektrike nga rrjetet 35 dhe 20 kilovolt do ti drejtohen shumë shpejt tregut të liberalizuar të energjisë elektrike. Qeveria ka përgatitur gjithë infrastrukturën ligjore dhe teknike. Entela Çipa, këshilltare e ministrit të energjitikës thotë për RTSH se parashikohet që “…në fund të …

Më shumë

Maqedoni: Talat Xhaferri merr detyrën e kreut të Kuvendit të Maqedonisë

Maqedoni, Talat Xhaferri, i dorëzohet detyra, nis takimet e para

Kryetarit të ri të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi i është dorëzuar kabineti nga parardhësi tij, Trajko Veljanovski. Shërbimet e Kuvendit tanimë kanë nisur edhe procedurën e publikimit të emërimit të tij në gazetën zyrtare për të përmbyllur procesin e zyrtarizimit të tij për kryetar të Kuvendit. Pas këtij akti …

Më shumë

Avokati i Popullit i kërkon KQZ: Bëni transparencën e burimeve të financimit të partive

Avokati i Popullit i kërkon KQZ: Bëni transparencën e burimeve të financimit të partive

Përmes një letre të hapur, Avokati i Popullit Igli Totozanti, i ka kërkuar të mërkurën Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve të bëjë transparent procesin e burimit të financimit të partive politike në zgjedhjet e 18 qershorit. Duke iu referuar kushtetutes, kodit zgjedhor dhe ligjit për partitë politike, Avokati i Popullit i …

Më shumë

Taekuondo, gjithçka gati për “Top Tirana Open 2017”

Taekuondo, gati “Top Tirana Open 2017”

Më 6 maj, në mjediset e Pallatit të Sportit “Asllan Rusi” në kryeqytet, zhvillohet edicioni i Edicioni i 6-të i Turneut të Taekuondosë në versionin “Uërlld”, “Top Tirana Open 2017”. Sipas organizatorit Leo Kapri, bëhet fjalë për një pjesëmarrje të kënaqshme. “Procesi i regjistrimit është në rrugën e duhur. Momentalisht …

Më shumë

Pavlopulous uron Metën

"Çështja çame" i Meta i përgjigjet Pavlopulosit

Presidentit të ri të Shqipërisë Ilir Meta vazhdojnë ti mbërrijnë telegrame urimi me rastin e zgjedhjes së tij në postin e kreut të shtetit. Presideni i Greqisë Prokopis Pavlopulous, shpreh bindjen se për thellimin e marrëdhënieve mes dy vendve. “Ju shpreh përgëzimet e mia për zgjedhjen tuaj si President i …

Më shumë

PE paralajmëron Maqedoninë

PE paralajmëron Maqedoninë

Tre mediatorë të PE për Maqedoninë kanë paralajmëruar se mos formimi i qverisë së re maqedonase mund të sjelli pasoja për këtë vend. “Pa -aftësia për formimin e qeverisë së re maqedonase ka pasoja dhe mund të sjellë shtyrjen e votimit nga seanca plenare për rezolutën e Parlamentit Europian mbi …

Më shumë