KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 30)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Urdhri i Ramës, administrata dhe makinat “jo” në fushatë

Me urdhër kryeministri Edi Rama ka ndaluar përdorimit të administratës në zgjedhje. Në këtë urdhër kryeministri ndalon që makinat shtetërore dhe burimet njerëzore të përdoren në fushatë. Titullarët e ministrive, institucioneve, organeve të varësisë të organizojnë menjëherë punën dhe të marrin masat e nevojshme thuhet në këtë urdhër të garantojnë …

Më shumë

Brajan Ji: SHBA-ja do mbështesë anëtarësimin në NATO të të gjitha vendeve të Ballkanit

Shtetet e Bashkuara do të angazhohen edhe më tej që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare në NATO për sa kohë e dëshirojnë këtë. Kështu deklaroi zv.ndihmës sekretarit amerikan i shtetit, Hojt Brajan Ji, në Budva, ku po mbahet forumi i sigurisë euroatlantike për evropen juglindore. Ai tha se …

Më shumë

Samiti i G7 mblidhet në Itali

Ministrat e financave dhe guvernatorët e bankave qëndrore të 7 vendeve më të industrializuar të botës, të mbledhur në qytetin italian të Barit në takimin 3 ditor, diskutuan gjerësisht për uljen e pabarazisë dhe nxitjen e tregtisë së lirë. Pjesëmarrësit vlerësuan se prirjet për rritjen ekonomike shfaqen pozitive, ndërsa shqetësimi …

Më shumë

Sulm kibernetik në 36 mijë ndërmarrje private e agjenci shtetërore nëpër botë

Një sulm kibernetik godet kompani të shumta

Sulmi kibernetik që nisi të premten në Britaninë e Madhe, mori përmasa alarmante pasi u përhap në shumë vende të botës. Në qendër të sulmit ishin kompani në Britani, Spanjë, Itali, Portugali, Rusi, Vjetnam, Tajvan dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikes. Gjithsej janë sulmuar 36 mijë ndërmarrje private dhe agjenci …

Më shumë

Ndërkombëtarët: Në Shqipërinë e vitit 2017 nuk ka vend për dhunë

OSBE: Përshkallëzimi i dhunës përbën një shkelje të parimeve të protestës demokratike paqësore

Një ditë para protestëss së paralajmëruar të opozitës së djathtë, faktori ndërkombëtar është shprehur i shqetësuar për situatën në Shqipëri. Raportuesi i PE-së për Shqipërinë, Knut Fleckenstein, duke mbështetur mesazhin e Johannes Hahn të një ditë më parë për shqiptarët, ndan faktin që pas bisedimeve në SHBA, “jemi të trishtuar …

Më shumë

Ministria e Turizmit: Shpallen 11 projekte turistike fituese për 2017

Janë shpallur sot 11 projekte turistike fituese për vitin 2017, financuar plotësisht apo pjesërisht nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. E 11 fituesit kanë pasur tema si pastrimi dhe monitorimi i situatës mjedisore në plazhe, edukimi mjedisor për këtë, projekte për turizmin e gjelbër, Ullirin,Verën dhe Rakinë …

Më shumë