KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 28)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Gjykata e Lartë, konflikti Tahiri- Paloka, shtyhet sërish dhënia e vendimit

Gjykata e Lartë vendos: Paloka ka shpifur ndaj Tahiri!

Shtyhet për të tetën herë rradhazi seanca për dhënien e vendimit lidhur me padinë për shpifje të ish-Ministrit Tahiri ndaj kreut të grupit parlamentare të Partisë Demokratike, Edi Paloka. Shkak edhe këtë herë është bërë mosformimi i trupit gjykues në Gjykatën e Lartë. Në seancën gjyqësore mungonin gjyqtarët Aleksandër Muskaj …

Më shumë

Moskë, protesta kundër prishjes së ndërtesave të kohës sovjetike

Moskë, protesta kundër prishjes së ndërtesave të kohës sovjetike

Mijëra persona kanë marrë pjesë në një protestë në Moskë kunder rrënimit të blloqeve të banimit të kohës sovjetike. I mbështetur nga presidenti, Vladimir Putin, kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin po planifikon që të rrëzojë disa ndërtesa banimi, të ndërtuara në vitet 1950-1960, për të lehtësuar përballjen me krizën e …

Më shumë

Testi i raketës balistike, Koreja e Veriut akuzohet se po kërcënon paqen dhe sigurinë ndërkombëtare

Testi i raketës balistike, Koreja e Veriut akuzohet se po kërcënon paqen dhe sigurinë ndërkombëtare

Testi i raketës balistike i Koresë Veriore ka hasur në dënim ndërkombëtar. Bashkimi Evropian dhe NATO-ja e kanë vlerësuar si “kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, ndërsa Rusia dhe Kina kanë shprehur shqetësim për rritjen e tensioneve në Gadishullin Korean. Ky shtet i mbyllur dhe i izoluar, sot herët në …

Më shumë

Zgjedhjet në Gjermani: Merkel forcon pozitat e saj

Kancelarja Merkel forcon pozitat pavarësisht se politika e saj e dyerve të hapura ngjalli shume kritika në vend. Partia CDU e Merkel mposhti Partinë Socialdemokrate pikërisht në bastionin e saj në Landin e Rinit-Verior-Vestfalisë. Kristiandemokratët e CDU Merkel fituan 34,3 përqind të votave, ndërsa socialdemokratët e SPD siguruan30,6%. Populistët e …

Më shumë