KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Festivali i muzikës drejton sytë nga Fustanella

Veshja karakteristike dhe veçanërisht fustanella është një prej simboleve më të përkryera të traditës së kostumeve shqiptare. Në eventin ndërkombëtar të muzikës “Fustanella festival” që po zhvillohet në qytetin e Gjirokastrës, vlerat tradicionale të fustanellës promovohen nga artistë shqiptarë dhe të huaj. Pjesmarrësit në festival apelojnë që vlerat e veshjes …

Më shumë

Burrat alkol-vartës, dhunë seksuale ndaj bashkëshorteve të tyre

Burrat e varur nga alkoli përveç dhunës verbale dhe psikologjike në familje ushtrojnë edhe dhunë seksuale shumëformëshe tek bashkëshortet e tyre. Rezultati vjen nga një studim stigmatizues i thelluar i klinikës së alkologjisë në QSUT, ku përgjatë dy viteve të fundit, u monitoruan 168 meshkuj alkool-vartës të hospitalizuar në periudha …

Më shumë

Trump viziton Arabinë Saudite

trump ne arabi

Me pompozitet dhe siguri të lartë është pritur në Riad të Arabisë Saudite, presidenti amerikan, Donald Trump dhe zonja e parë Melania. Pas pritjes në aeroport nga mbreti saudit Abdulaziz, çifti Trump është larguar në një autokolonë përgjatë rrugëve të boshatisura. Gjatë vizitës dyditëshe të presidentit Trump në mbretërinë e …

Më shumë