KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Yee vlerëson marrëveshjet politike në Shqipëri dhe Maqedoni

Hoyt Brian Yee: Askush nuk duhet të jetë mbi ligjin!

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit Hoyt Brian Yee vlerëson marrëveshjen politike të 18 Majit mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha. Në një interviste ekskluzive për portalin e specializuar në çështjet e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian të publikuar të enjten, zoti Yee flet gjerësisht …

Më shumë

Bruksel, liderët ballkanikë angazhohen për të vazhduar procesin e integrimit në BE

Bruksel, liderët ballkanikë angazhohen për të vazhduar procesin e integrimit në BE

“Shefja e diplomacisë europiane dhe Komisioni duhet të jenë të përgatitur se qeveria dhe opozita e dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit do të kërkojnë njëzëri nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në.” Këtë mesazh përcolli kryeministri Edi Rama në takimin bilateral me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, …

Më shumë

Rama: Jemi të destinuar të bëjmë të gjitha përpjekjet për tu ulur sa më parë në tryezën e negociatave me BE

Rama: Të bëjmë të gjitha përpjekjet për ulur sa më parë tryezën e negociatave me BE

Hapjen e negociatave me BE-në për anëtarësimin e Shqipërisë në familjen europiane, kryeministri Edi Rama e sheh të afërt në kohë, pasi siç u shpreh ai pas takimit informal me kryediplomaten e BE Mogherini të mërkurën në Bruksel, vettingu e vetmja pengesë tashmë duket i realizueshëm. “Unë i kam thënë …

Më shumë

Stoltenberg: Vendet e NATO-s zyrtarisht kundër Shteti Islamik

Deklarata e Stolenberg, për NATO-n, Deklarata, Stolenberg për NATO-n, BE

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi sot në prag të takimit të NATO-s se vendet anëtare të Aleancës do të pajtohen zyrtarisht për pjesëmarrjen e NATO-s në koalicionin ndërkombëtar kundër grupit militant Shteti Islamik. “Kjo do të dërgojë mesazh të fuqishëm politik për angazhimin e NATO-s në luftën …

Më shumë

Rama: Pas 25 qershorit qeveria dhe opozita do kërkojnë hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE

Rama: Pas 25 qershorit qeveria dhe opozita do kërkojnë hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE

Kryeministri socialist Edi Rama ka paralajmëruar se pas zgjedhjeve të 25 qershorit, qeveria dhe opozita do të kërkojnë njëzëri hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE. Këtë zoti Rama e bëri të ditur pas takimit të mërkurën në Bruksel mes shefes së Politikës së Jashtme të BE Federica Mogherinime kryeministrat …

Më shumë