KRYEFAQJA » 2017 » Maj (Faqe 10)

Arkiva Mujore: Maj 2017

Qeveria fal gjobat dhe kamatvonesat për kontributet e papaguara të sigurimeve shoqërore

ISSH: Të hënën nis shpërndarja e shpërblimit të festave të fundvitit

Qeveria shqiptare ka vendosur tu fali subjekteve të ndryshme gjobat dhe kamatvonesat për kontributet e papaguara të sigurimeve shoqërore. Kjo do t’i kushtojë buxhetit të shtetit rreth 15 miliardë lekë. Kreu i ISSH Astrit Hado tha se kusht për përfitimin e kësaj faljeje është shlyerja e principalit të kontributeve të …

Më shumë

Shqipëria do të reduktojë rrezikun nga fatkeqësitë natyrore

Shqipëria do të reduktojë rrezikun nga fatkeqësitë natyrore

Shqipëria angazhohet të kontribuojë në reduktimin e rrezikut që vjen nga fatkeqësitë natyrore. Në punimet e Platformës Globale për Reduktimin e Rrezikut të Katastrofave, presidenti shqiptar Bujar Nishani pati rastin të diskutojë edhe për forcimin e bashkëpunimit me OKB-në në funksion të rritjes masat paraprake për menaxhimin e efekteve të …

Më shumë

Rama takohet me Tsipras: Të përparojmë drejt gjetjes se zgjidhjeve të mosmarrëveshjeve

Rama takohet me Tsipras: Të përparojmë drejt gjetjes se zgjidhjeve të mosmarrëveshjeve

Kryeministri Edi Rama i cili po merr pjesë në Samitin e NATO-s në Bruksel, pati një takim me homologun grek Alexis Tsipras. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit të kryeministrit zoti Rama dhe zoti Tsipras nënvizuan natyrën dhe rëndësinë strategjike të marrëdhënieve shqiptaro-greke, dhe rolin e miqësisë mes të dy …

Më shumë

Ballkani i shqetësuar për ekstremizmin e dhunshëm te të rinjtë

Ballkani i shqetësuar për ekstremizmin e dhunshëm te të rinjtë

Roli i arsimit dhe shoqërisë civile në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm ishte temë e seminarit rajonal, organizuar të enjten nga Këshilli Rajonal i Bashkëpunimit (KBR), në Zagreb. Në hapje të takimit, Sekretari i Përgjithshëm i RCC Goran Svilanoviç, theksoi se parandalimi i ekstremizmit të dhunshëm duhet të përfshihet në …

Më shumë

Protestat e dhunshme në Brazil

Protesta, e dhunshme, në Brazil, bota

Presidenti i Brazilit Mishel Temer urdhëroi daljen në rrugë të ushtrisë për të vendosur rendin, pas protestave të dhunshme në kryeqytet që kërkojnë dorëheqjen e tij. Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën para kongresit dhe kërkuan hetimin e presidentit të akuzuar për korrupsion , duke u përplasu me policinë. Policia përdori …

Më shumë