KRYEFAQJA » 2017 » Prill (Faqe 49)

Arkiva Mujore: Prill 2017

Zjarri i madh në Dubai

dubai, zjarr i madh, viktima, bota

Një zjarr i madh ka përfshirë një kulle ndërtimi në qendër të Dubait, në afërsi të ndërteses më të lartë të Emirateve të Bashkuara Arabe dukë bërë që një qendër gjigante tregtare të mbushet me tym. Flakët masive shpërthyen në një ndërtesë në afërsi Burj Kalifa, rreth orës e 6 …

Më shumë

Basha nga Shkodra: “Deri në fitore zotimi ynë mbetet zgjedhje të lira e republike e re”

Basha nga Shkodra: "Deri në fitore zotimi ynë mbetet zgjedhje të lira e republike e re"

Në Shkodër është përkujtuar ngjarja e në 2 prillit të vitit 1991, kur gjatë një demonstrate të organizuar nga forcat antikomuniste të udhëhequra nga PD, të cilat kundërshtuan fitoren e PP (ish komunistët shqiptarë) në zgjedhjet e para pluraliste në Shqipëri pas katër dekadash e gjysëm të regjimit komunist, u …

Më shumë

Bushati në NATO: Rritje e kapaciteteve të mbrojtjes dhe vëmëndje e shtuar për Ballkanin

Shqipëria drejt Samitit të Parisit

Shtetet anëtare të NATO-s bien dakord për një angazhim të përforcuar në luftën kundër terrorizmit. Këtë mesazh ka përcjellë mbledhja e ministerialit të NATO-s që po mbahet në Bruksel, pjesë e së cilës është edhe ministri shqiptar i punëve të jashtme Ditmir Bushati. Nëpërmjet një njoftimi publik, Bushati bën të …

Më shumë

Rilindja urbane në Këlcyrë

Historia e Këlcyrës nis të shkruhet që në fillim të mijëvjeçarit të parë, kur ajo kosniderohej si stacion kalimi i karvaneve të udhëtarëve, por edhe si një pikë e rëndësishme nevralgjike që mbronte kalimin nga Adriatiku drejt Maqedonisë. Toponimia e emrit të Këlcyrës lidhet ngushtësisht me relievin, si një zonë e mbyllur. Falë një klime të jashtzakonshme dhe burimeve ujore këtu kultivohen gati të gjitha varietetet e rrushit si Muskati, Riesling, Merlot e deri te kultivime të tjerë si Afuzali, Sulltanina.   Terreni i malor e ka bërë zonën një pikë të vështirë për përhapjen e valëve televizive. Por RTSH ka kryer në këtë rajon investime të rëndësishme për të sjellë sinjalin digjital, ndonëse numri i banorëve të zonës se Kelcyrës vazhdimisht ka ardhur duke u ulur. Mikrpitësit tanë në Këlcyre ende kujtojnë atmosferën e krijuar nga Rusia 2018 e cila ndryshoi dinamikën e jetës se qytetit të vogël. Por kampionati boteror i futbollit ishte vetëm fillimi. Tani banorët e Kelcyrës po shijojnë edhe paketen digjitale të RTSH e cila pasurohet dita - dites. Autoritetet lokale të cilat kanë kryer investime frymëzuese për të ardhmen e qytetiti kerkojnë nga RTSH emisione speciale per krahina te ndryshme të Shqipërisë, kur Kelcyra te zeri vendin e saj.  Ndonëse një qytet i vogel, por e rrethuar nga pasuri të shumta natyrore, Këlcyra duket se e sheh të ardhmen e saj tek turizmi dhe prodhimet tradicionale lokale. Investimet e vetë banorëve të saj por edhe të investioreve te fuqishem do të mirepriteshin për ta kthyer Këlcyren ne një pike tërheqëse.

Bashkia e Këlcyrës është bërë pjesë e projektit të Rilindjes Urbane. 140 milionë lekë nga fondi i zhvillimit janë investuar për dy projekte, ai i fasadave të pallateve dhe sisitemimin e përroit “Gurë”. Ndërsa finacimi prej 150 milonë lekësh që do të nisë së shpejti do të shkojë për rivitalizimin …

Më shumë