KRYEFAQJA » 2017 » Prill (Faqe 4)

Arkiva Mujore: Prill 2017

Dhuna në Maqedoni, Mogherini-Gruevskit: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën

Dhuna ndaj deputetëve të Maqedonisë brenda Kuvendit, ku u plagosen 109 persona, u dënua njëzëri dhe me tone të ashpra nga vendet fqinje të Maqedonisë, Bashkimi Evropian dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Përfaqësuesja e BE-së, Federika Mogherini, kërkoi dialog institucional dhe respektim të kushtetutës, ndërsa zyrtarë të lartë të BE-së …

Më shumë

Parlamenti i Maqedonisë, mes tensionit shqiptari Talat Xhaferri zgjidhet kryetar

Parlamenti i Maqedonisë, mes tensionit shqiptari Talat Xhaferri zgjidhet kryetar

Shumica parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë, deputetët e LSDM-së, Alencës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa, zgjodhën Talat Xhaferin kryetar të Kuvendit. “Nga prezenca gjithsej 67 deputetë me 61 vota Talat Xhaferi është zgjedhur për kryetar i Kuvendit. Ja uroj postin e kryetarit të ri. Goran Misoski dhe Xhevat Ademi janë …

Më shumë

Shkencëtarët: Mos ndërtoni mbi Vjosë

Ambientalistët vijojnë të këmbëngulin për mosndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi Vjosë. Rreth 30 shkencëtarë nga universitetet më të njohura evropiane nga Vjena, Gjermania, Sllovenia, së bashku me kolegë nga Shqipëria janë rikthyer për të vijuar studimet mbi lumin Vjosa dhe kanë vetëm një rekomandim: Fritz SCHIEMER profesor i universitetit …

Më shumë

Konçensioni i Amonicës përplas Albpetrol me AKBN

Në muajin Mars shteti rimori vendburimin e naftës në Amonicë duke mbyllur marrëveshjen hidrokarbure me kompaninë private fenix petroleum si rezultat i mos përmbushjes së detyrimeve kontraktuale si dhe borxhit të krijuar ndaj kompanisë albpetrol. Por vendimi për rishtetëzimin e vendburimit të naftës ka përplasur dy institucionet që mbikqyrin kontratat …

Më shumë

Kontratë 30 vjeçare për lojërat e fatit

Qeveria në mbledhjen e datës 26 prill ka miratuar kontratën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e sistemit qendror të monitorimit “online” për industrinë e lojërave të fatit. Kontrata e miratuar është lidhur mes Ministrisë së Financave dhe bashkimit të shoqërive “Admiral Sportwetten”, “Atsi” dhe “MC Networking”. Ky konsorcium do të monitorojë …

Më shumë