KRYEFAQJA » 2017 » Prill (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Prill 2017

Gjermani: Fëmijët e emigrantëve shqiptarë mësojnë gjuhën e nënës

Janë fëmijë emigrantësh shqiptarë që jetojnë prej vitesh në Dortmund të Gjermanisë, por lidhjet me Shqipërinë dhe gjuhën shqipe mundohen ti mbajnë gjallë. Anisa me origjinë nga Shkodra është një prej tyre dhe së bashku me një grup mësuesish dhe nxënësish që studiojnë shqip në shkollat gjermane , po viziojnë …

Më shumë

Xhafaj: Të nisin urgjentisht operacionet italo-shqiptare kundër kultivimit të kanabisit

Xhafaj: Të nisin urgjentisht operacionet italo-shqiptare kundër kultivimit të kanabisit

Ministri i brendshëm Fatmir Xhafaj ka theksuar nevojën urgjente të nisjes së operacioneve të përbashkëta italo-shqiptare në luftën kundër kultivimit të kanabisit në të gjithë territorin e Shqipërisë, si dhe për goditjen e grupeve kriminale në këtë fazë. Këtë kërkesë zoti Xhafa ja ka drejtuar delegacionit të misionit italian INTERFORZE …

Më shumë

Talat Xhaferri për RTSH : “Do të jem i përkushtuar në punën që më është besuar”

Parlamenti i Maqedonisë, mes tensionit shqiptari Talat Xhaferri zgjidhet kryetar

Talat Xhaferri është shqiptari i parë në historinë e shtetit Maqedonas i cili pret të ulet në karrigen e kryeparlamentarit. Me një karrierë të dikurshme ushtarake, që në armatën e ish-Jugosllavisë, 55 vjeçari Xhaferri ka qenë dhe një drejtues i Ushtrise Çlirimtare Kombëtare gjatë konfliktit të 2001 në këtë vend. …

Më shumë