KRYEFAQJA » 2017 » Prill (Faqe 10)

Arkiva Mujore: Prill 2017

100 ditët e Trumpit

Donald-Trump, 100 ditët e Trumpit, masat e marra, ndryshimet ne plitikat e shba-ve

“Tani pason plani im 100 ditor per ta bërë amerikën përsëri të madhe.” Presidenti Tramp, sapo u zgjodh e vendosi lart stekën për 100 ditëshin e tij të parë në detyrë, duke shpalosur një listë me 28 përparësi para aemrikanëve. “Do të rinegocioj totalisht marrëveshjen NAFTA, do të tërheq e …

Më shumë

Fier, nis sistemimi dhe rehabilitimi i rrjetit të vaditjes dhe kullimit

Fier, nis sistemimi dhe rehabilitimi i rrjetit të vaditjes dhe kullimit

Në prag të mbrritjes së stinës së nxehtë të verës në rajonin e Fierit ka nisur sistemimi dhe rehabilitimi i rrjetit të vaditjes dhe kullimit. Në Njësinë Administartive Mbrostar ka përfunduar rehabilitimi i 12 kilometrave kanale vaditëse dhe kulluese, të cilat i shërbejnë 1200 ha sipërfaqe tokë bujqësore në fshatrat: …

Më shumë

Thaçi reagon ashpër ndaj deklaratave të Johannes Hahn

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, i ka cilësuar ‘të papranueshme’ dhe ‘kundërproduktive’ deklaratat e liderëve në rajonin e Ballkanit Perëndimor që perfshijne ndryshimet e kufijve. “Shpreh zhgënjim dhe nëse mund të them edhe zemërim për shkak të deklaratave nxitëse të disa liderëve në rajon. Deklaratat e tilla, që …

Më shumë

Në prag të vizitës së eurodeputetëve, Basha këmbëngul për qeveri teknike

Në prag të vizitës së eurodeputetëve, Basha këmbëngul në qeveri teknike

Kreu i opozitës së djathtë Lulzim Basha ka paralajmëruar se dialogu me kundërshtarët e tij politik për zgjidhjen e krizës do të synojë vetëm qeverinë teknike. “Nuk na mungon aspak vullneti dhe vendosmëria për ta zgjidhur krizën e thellë politike përmes një dialogu me kundërshtarët tanë politikë. Dialog që ka …

Më shumë

Xhafaj letër Llallës: Evidento shkeljet, i gatshëm ti ndëshkoj!

Xhafaj letër Llallës: Evidento shkeljet, i gatshëm ti ndëshkoj!

Ministri i brendshëm Fatmir Xhafaj i ka adresuar një letër publike kryeprokurorit Adriatik Llalla, menjëherë pas akuzave të artikuluara nga ky i fundit mbi përjashtimin e organit të akuzës në procesin e asgjësimit të kanabisit të sekuestruar. Në letër zoti Xhafaj saktëson se shqetësimi i ngritur nga kryeprokurori nuk gjendet …

Më shumë

Axhenda e misionit të BE-së nesër në Tiranë

Misioni i eurodeputetëve, ende asnjë rezultat në zgjidhjen e krizës

Ashtu siç u paralajmërua pak ditë më parë, Bashkimi europian ka ngarkuar reporterin për Shqipërinë Flekenshtain dhe zv.kryetarin e komitetit të jashtëm të Parlamentit europian McAllister, të bisedojnë me palët në Tiranë për arritjen e një zgjidhjeje të situatës parazgjedhore. Burimet zyrtare të parlamentit europian i thanë televizionit publik se …

Më shumë