KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Mars 2017

PPE mblidhet në Maltë

PPE mblidhet në Maltë

Partitë Popullore Evropiane, në kongresin që nisi të mërkurën në Maltë, do të miratojë një rezolutë mbi Ballkanin Perëndimor, e cila thekson se e ardhmja e këtij rajoni është në Bashkimin Evropian. Rezoluta do të diskutohet dhe miratohet gjatë kongresit plenar dy ditor. Dokumenti thekson se perspektiva për inkuadrimin e …

Më shumë

Peru, avioni del jashtë pistës

Peru, avioni del jashtë pistës

Një aeroplan Boeing 737 i një kompanie peruane, me 141 pasagjerë në bord, doli jashtë pistës, duke shpërthyer në flakë pas uljes në aeroportin Francisko Karle në qytetin Hauha. Për fat të mirë, të 141 pasagjerët në bord arritën të evakuoheshin të sigurt. Sidoqoftë, të paktën 26 persona, përfshirë edhe …

Më shumë

Trampi ndryshon rregulloret e mjedisit

Trampi ndryshon rregulloret e mjedisit

Presidenti amerikan Donald Tramp nënshkroi urdhrin ekzekutiv për mjedisin i cili ndryshon rregulloret për mjedisin të nënshkruara gjatë administratës së ish presidentit Obama. Ky hap ka rindezur debatin lidhur me ndikimin e veprimtarisë njerëzore mbi klimen në Tokë dhe shton shqetësimin për prishjen e një numri traktatesh botërore për mbrojtjen …

Më shumë

Hollande i akordon Ramës titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit

Miteran i akordon Ramës titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit

Kryeministri shqiptar Edi Rama është nderuar nga presidenti francez Fransua Hollande  më titullin e lartë të Komandantit të Legjionit të Nderit. Duke njoftuar këtë ngjarje zoti Rama shkruan në Fejsbuk se ndjehet i prekur thellë. “Ky është një titull që i’a kushtoj Shqipërisë, gruas, nënës, fëmijëve dhe të gjithë bashkëpunëtorëve e …

Më shumë

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë deklaratën e partneritetit strategjik

Shqipëria dhe Franca nënshkruajnë deklarata e partneritetit strategjik

Qeveria shqiptare dhe ajo franceze kanë nëshkruar një serë marrëveshjesh të cilat ngrenë kuadrin e bashkëpunimit dypalësh Shqipëri – Francë në nivel strategjik. Kjo është bërë e ditur gjatë vizitës që kryeministri shqiptar Edi Rama realizoi të martën në Paris i ftuar nga homologu i tij francez Bernard Cazeneuve. Kryeministri …

Më shumë