KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 53)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Thaçi: Zhvillimet në Maqedoni “shumë shqetësuese”

Hashim-Thaci, zhvillimet ne maqedoni, zhvillime shqetesuese, rajoni, politike

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cilësoi zhvillimet politike në Maqedoni si “shumë shqetësuese”.”Presidenti Ivanov abuzoi me Kushtetutën dhe ligjet në qasjen e tij armiqësore dhe antishqiptare, ndja popullsise qe perben një të tretën e qytetarëve të këtij shteti. Me vendimin e tij, presidenti Ivanov varrosi demokracinë, duke mos njohur …

Më shumë

Protesta e tregtarëve në Durrës

protesta e tregtareve, durres, flasin tregtarest, markata e madhe, taksat e larta

Prej vitesh kanë pushtuar trotuaret e Durrësit, e mjediset publike e kjo u duket mëse normale. Rreth 120 ambulantë, kryesisht nga fshatrat rreth Durrësit, ushtrojnë aktivitetin e tyre në kurriz të qytetarëve e qarkullmit normal.Duket se këtë të drejtë ia njohin vetes, edhe për faktin se ndonëse te palicensuar, çdo …

Më shumë

Zjarr masiv në Brazil

favela, lagje e varfer, zjarr mmasiv, brazil, bota, tragjedi, 50 te vdekur

Një zjarr masiv shkatërroi të paktën pesëdhjetë shtëpi në një lagje të varfër të qytetit brazilian Sao Paolo. Shkaku i zjarrit ende nuk dihet. Dhjetëra zjarrfikës mbërritën në vendngjarje dhe arritën ta shuajnë zjarrin para se të përfshinte gjithë lagjen kryesisht me baraka druri. Fatmirësisht nuk u shënuan viktima. Por …

Më shumë

Meta shpreh shqetësimin për situatën në Maqedoni

Meta shpreh shqetësimin për situatën në Maqedoni

Kreu i parlamentit shqiptar Ilir Meta shprehu shqetësimin për sipas tij situatën e rënduar politike në Maqedoni, ndërsa inkurajoi të gjitha forcat politike për qetësi, përgjegjshmëri dhe konstruktivitet. Në një deklaratë të tij zoti Meta shprehu keqardhjen për deklaratat e fundit të autoriteteve maqedonase, veçmas të presidentit Ivanov të cilat …

Më shumë

Ivanov nuk i jep mandatin Zaevit: Platforma shqiptare për gjuhën shqipe është në shkelje të kushtetutës së vendit

Ivanov: "Kushtetuta dhe ndërgjegja nuk më lënë t’i japë mandatin Zaevit!"

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka deklaruar se nuk mund t’i japë mandatin për krijimin e kreut të partisë opozitare Zoran Zaev për të formuar kabinetin e ri qeveritar, pasi sipas tij, platforma shqiptare për gjuhën shqipe është në shkelje të kushtetutës së vendit. Gjatë një konference shtypi në Shkup, …

Më shumë