KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 40)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Mustafa: “Themelimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të mbetet peng i Serbisë”

Qeveria e Kosovës qëndron në të njëjtën linjë me presidentin sa i takon krijimit të ushtrisë dhe ka filluar punën për të proçeduar projektligjin që e shndërron Forcen e sigurisë së Kosoves në Forca të Armatosura. Në një deklaratë të qeverisë së Kosovës thuhet se, pavarësisht shqetësimeve të ngritura nga …

Më shumë

Francë: Kandidati social-liberal kaloi për herë të parë në sondazhe Le Pen

Një muaj e gjysmë nga zhvillimi i turit të parë të zgjedhjeve presidenciale franceze, kandidati social-liberal Emmanuel Macron kaloi për herë të parë në sondazhe presidenten e Frontit Nacional, Marine Le Pen. Nga sondazhi i zhvilluar nga kompania ”Harris Interactive” për llogari të France Televisions, del se Macron mban vendin e parë me 26 për …

Më shumë

Orkestra Simfonike vjen me një koncert i dirizhuar nga bullgari Svilen Simenov

svilen simenov, Orkestra Simfonike, vjen me një koncert, i dirizhuar, nga bullgari, Svilen Simenov

Orkestra Simofnike do të vijojë stinën koncertore mbrëmjen e së premtes në Universitetin e Arteve me një koncert që do të dirizhohet nga bullgari, Svilen Simeonov. Programi permban dy vepra kompozitorësh të huaj dhe një shqiptare. Ylli Ramzoti është kompozitori i zgjedhur për këtë koncert dhe konkretisht vepra e tij …

Më shumë

Migracioni Gjermani – Shqipëri; Tregu i punës hapet për shqiptarët e kualifikuar

migracioni, gjermani, shqiperi, ambasadorja gjermane, studiues, ministria e jashtme

25 mijë shqiptarë janë kthyer nga Gjermania e 55 mijë të tjerë që kanë kërkuar azil politik kanë marrë statusin ligjor për t’u kthyer menjëherë. Por Gjermania vazhdon të hapë tregun e punës për shqiptarët e kualifikuar. Këto mesazhe janë shprehur në konferencën e sotme mbi migracionin mes Gjermanisë, Shqipërisë …

Më shumë

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin

Shqipëria po merr pjesë në Panarin Ndërkombëtar të Turizmit në Berlin. Janë rreth 160 mijë vizitorë që parashikohet të hyjnë në panair dhe shpresohet shumë që të kontaktojnë me 20 turoperatorët shqiptarë. Kreu i Agjensisë Kombëtare të Turizmit, Ardit Çollaku, thotë për RTSH se pas 10 vitesh pjesëmarrje vendi ka …

Më shumë