KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 32)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Gjykata e BE-së: Punëdhënësit mund t’ua ndalojnë punonjësve veshjen e simboleve fetare

Punëdhënësit mund t’ua ndalojnë punonjësve veshjen e simboleve të dukshme fetare, ka vendosur Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian, në shqyrtimin e saj të parë për çështjen e grave myslimane që mbajnë shamitë në vende pune. Në prag të zgjedhjeve në Holandë, vend ku imigracioni mysliman ishte një çështje kyçe …

Më shumë

Inagurohet “Pazari i RI”, Rama: Fuqia e votës ka sjellë ndryshimin në Tiranë!

Inagurohet "Pazari i RI", Rama: Fuqia e votës ka sjellë ndryshimin në Tiranë!

Në “Ditën e Verës” Bashkia e Tiranës ka organizuar një cermoni mbresëlënëse, duke shënuar çeljen e “Pazarit të Ri” pas disa muajsh rikonstruksioni. Të paktën 300 biznese të nisën të funksionojnë në këtë zonë në ambiente të rindërtuar duke çelur njëkohësisht mbi 1000 vende të reja pune. I pranishëm në …

Më shumë

SHBA: Stuhi të fuqishme bore

Shtetet veri-lindore të Amerikës, Nju Jorku dhe Nju Xhersi kanë shpallur gjendjen e emergjencës, ndërkohë që një stuhi e madhe dimërore po i afrohet zonës. Shërbimi Kombëtar i Motit ka lëshuar paralajmërime për një pjesë të Pensilvanisë, Nju Xhersit, Nju Jorkut dhe Konektikatit. Pothuajse të gjitha shkollat janë mbyllur dhe …

Më shumë

Britani: Parlamenti voton Brexit

Dhoma e Lordëve ka kaluar ligjin e Brexit, duke i hapur kështu rrugën qeverisë për të aktivizuar nenin 50 të Traktatit të Lisbonës, për largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian. Projekt-ligji pritet të marrë edhe pëlqimin mbretëror ditën e sotme në mënyrë që të bëhet ligj. Teorikisht kryeministrja …

Më shumë

Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Forcim të bashkëpunimit dypalësh, veçanërisht në fushat e mbrojtjes dhe sigurisë në kuadër të zhvillimeve globale, ishin kryefjalë e takimit mes kreut të kuvendit Ilir Meta dhe, kryetarit të Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin e Finlandës Ilka Kanerva. Kryeparlamentari nënvizoi se, se Shqipëria si vend anëtar i NATO-s mbështet partneritetin …

Më shumë

Vllaznia synon titullin e pestë rradhazi, Sarin : Kemi ende për të bërë!

Vllaznia synon titullin e pestë rradhazi, Sarin : Kemi ende për të bërë!

Vllaznia dhe Tirana kanë dhuruar spektakël në përballjen midis tyre në fundjavë dhe, për trajnerin e shkodranëve, kroatin Jeronimo Sarin, ndeshja ishte një vitrinë e basketbollit shqiptar të meshkujve. “Kjo ndeshje është e nivelit shumë të lartë, ndeshjet e tjera nuk i përgjigjen këtij niveli dhe janë më larg tij. Përfundimisht, …

Më shumë