KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 29)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Nis e-inspektim

Nis e-inspektim

Brenda muajti qershor të gjitha inspektoriatet shtetërore dhe ato vendore, do të kryejnë inspektimet on- line, një mënyrë që synon shmangien e korrupsionit, por edhe rritjen e cilësisë së inspektimit. Inspektimet do të jenë pjesë e reformës e-inspektim, duke hequr dorë nga procesverbalet e inspektoreve me blloqe në duar. Inspektoriati …

Më shumë

Tahiri për armët: “Mbi 3000 të arrestuar nga policia e shtetit as gjysma sot nuk vuan dënimin”

Në tryezën e Forumit Civil ku ishte i ftuar për të diskutuar mbi pasojat e mbajtjes së armëve të zjarrit nga qytetarët, ministri i brendshëm në detyrë Saimir Tahiri hodhi deklarata të forta mbi mosfunksionimin e drejtësisë në vend. Ai iu referua mbi 1500 rasteve flagrante të personave të ndaluar …

Më shumë

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Ambasada britanike në Tiranë do të dyfishojë personelin e vet diplomatik dhe do të vendosë atasheun ushtarak me seli

Britania e Madhe do të presë Samitin e nismës së Berlinit për Ballkanin perëndimor vitin e ardhshëm. Ambasadori i Britanisë në Tiranë Duncan Norman e deklaroi njoftimin e kryeministres britanike javën e kaluar, në një takim të mbajtur nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Tirane. Mbretëria e Bashkuar e di …

Më shumë

Komisioni i Ligjeve shqyrtoi projektligjin për organizimin dhe funksionimin e MD

Komisioni i Ligjeve shqyrtoi sot një tjetër projektligj dytësor të reformes në drejtësi, atë për organizimin dhe funksionimin e Ministrisë së Drejtësisë. Në mbledhje ishte i ftuar edhe Ministri Petrit Vasili i cili kërkoi nga deputetët e ligjeve saktësim në ligj të rolit të ministrisë së drejtësisë në lidhje me …

Më shumë

Ish të përndjekurit kundërshtojnë përzgjedhjen e Xhafajt si ministër i brendshëm

Xhafaj: Synimi i policisë , kontroll territori dhe goditje e grupeve kriminale

Unioni Mbarëkombëtar i Integrimit të  Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë ka raguar e ashpërsi pasi kryeministri Edi Rama ka propozuar për postin e ministrit të brendshëm, deputetin socialist Fatmir Xhafaj. Në një deklaratë të gjatë dhe me një fjalor të ashpër, zoti Xhafaj konsiderohet si një “bashkëpunëtor i …

Më shumë