KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 19)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Marrëveshja me kompaninë izraelite të naftës Emanuelle Adriatic Energy Ltd, drejt prishjes

Emanuelle Adriatic Energy Ltd,

Ministria shqiptare e Energjisë dhe Industrisë dhe shoqëria shqiptare e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës Albpetrol, kanë nisur procedurat për prishjen e marrëveshjes hidrokarbure me kompaninë izraelite Emanuelle Adriatic Energy Ltd, e cila që prej vitit 2012 ka fituar të drejtën e kërkimit për naftë në tre blloqe në detin …

Më shumë

Debati presidencial në Francë

debati presidencial, france, bota

Ndërsa Franca shkon drejt zgjedhjeve presidenciale, kandidatët për kreun e ‘Champs Elysee’ zhvilluan debatin e parë televiziv. Siguria, emigracioni, feja ishin pikat kryesore ku kandidatja e Frontit Nacional Le Pen, socialisti Benoit Hamon, kandidati i qendrës së djathtë Fillon, Jean-Luc Mélenchon i së majtës alternative dhe lideri i qendrës Emmanuel …

Më shumë

Greqi; Zbulohen 8 pako bombe

greqi, 8 pako bombash, 8 pako ne poste, rrezik bombe, posta, rajoni, policia greke

Autoritetet greke kanë zbuluar tetë pako-bombë të cilat ishin gati për tu dërguar nëpërmjet postës. Pakot janë zbuluar pas kërkimeve në zyrën postare në Krioneri të Athinës dhe mësohet se dy  prej tyre kishin në shënjestër, kreun e Eurogrupit dhe komisionerin evropian për ekonominë, Pierre Moscoviç. Disa ditë më parë …

Më shumë

Firence, 11 të ndaluar në një operacion ndërkombëtar droge

Firence, 11 të ndaluar në një operacion ndërkombëtar droge

Karabinierët në Itali kanë asgjësuar në orët e para të së martës një organizatë kriminale, që lëvizte sasi të konsiderueshme narkotikësh në aksin Shqipëri-Itali-Gjermani. Sipas raportimeve të mediave italiane, kanë qenë karabinierët e Firences që kanë ekzekutuar 11 urdhër-arreste, në kuadër të një kërkese të Drejtorisë Rajonale të Antimafias. Sipas …

Më shumë

Shefi i diplomacisë shqiptare viziton Washingtonin

Senati amerikan, riaktivizohet grupi mbështetës për çështjet shqiptare

Ministri i jashtëm Ditmir Bushati gjendet në SHBA ku po zhvillon një sërë takimesh në Senatin amerikan dhe në Dhomën e Përfaqësuesve. Në takimin me Senatorin Chris Murphy, anëtar i Komisionit të posaçëm për Europën, bashkëbiseduesit u ndalën veçanërisht mbi zhvillimet e fundit në rajon, rëndësinë e partneritetit strategjik Shqipëri-SHBA, …

Më shumë