KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 18)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Festohet Dita e Sulltan Novruzit

Festohet Dita e Sulltan Novruzit

Besimtarët bektashinj në Shqipëri festojnë më 22 mars Ditën e Sulltan Novruzit. Kjo ditë përkon me lindjen e Imam Aliut në Qabe dhe simbolizon lindjen e shpresës dhe rigjallërimin e natyrës. Me këtë rast besimtarët shprehin urimet më të mira. Në cermoninë e organizuar në Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve në Tiranë, Kryegjyshi …

Më shumë

Kume: Vendimi i KQZ për angazhimin e qytetarëve i drejtë, por opozita ka ende mundësi të përfshihet në proces!

Kume: Vendimi i KQZ për angazhimin e qytetarëve i drejtë, por opozita ka ende mundësi të përfshihet në proces!

KQZ njoftoi se do të plotësojë vendet e opozitës në KZAZ me qytetarë që do ti përgjigjen thirrjes për të qenë pjesë e procesit zgjedhor. Sipas këtij institucioni vendimi u mor pasi u tejkaluan afatet që i detyronte ligji për të ngritur komisione zonale, në pritje të emrave nga ana e …

Më shumë

ISPSH: Kujdes nga fruthi!

Fruthi, 91 të sëmurë në Shqipëri

Që prej fillimit të 2016-ës, rajoni i Europës ka regjistruar rreth 3 mijë raste të diagnostikuara me virusin e fruthit, një situatë që u rëndua së fundmi në Rumani me një bilanc prej 17 jetësh të humbura fëmijësh të moshës 1 deri në 5 vjeç. Ndonëse me një mbulesë vaksinale …

Më shumë

Erdogan: “Po”-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Erdogan: "Po"-ja në referndum, përgjigjia më e mirë, për Evropën “fashiste dhe mizore”

Presidenti turk, Reçep Taip Erdogan ka thënë se vota “Po” në referendumin e 16 prillit, është përgjigja më e mirë, në atë që ai e quajti Evropë “fashiste dhe mizore”. “Kjo Evropë, si e para Luftës së Dytë Botërore, është raciste, fashiste dhe mizore, një Evropë anti-islam dhe anti-Turqi”, tha …

Më shumë