KRYEFAQJA » 2017 » Mars (Faqe 11)

Arkiva Mujore: Mars 2017

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia bashkëpunojnë për diversitetin mjedisor

Konferenca për diversitetin mjedisor, korab, shqiperi, kosove, maqedoni

Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia do të jenë përfituese të një fondi prej 250-mijë euro në kuadër të projektit rajonal për menaxhimin e Ekosistemit Ndërkufitar. Këtë fond do ta alokojë Ministria për Bashkëpunim Ekonomik e Gjemanisë, e cila promovoi në Tiranë, përmes Organizatës Gjermane të Zhvillimit -GIZ, projektin e diversitetit mjedisor. …

Më shumë

Sot ora 14:00, Akti i dytë i miqësores së Shpresave me Moldavinë

Kombëtarja shqiptare e nën-21-vjeçarëve, e cila njihet ndryshe si Shpresat ka programuar zhvillimin e dy ndeshjeve miqësore në këtë fund marsi. Kundërshtar në të dy takimet është përfaqësuesja e Moldavisë. Akti i parë i këtij dueti miqësor është luajtur të shtunën pasdite, në Stadiumin “Elbasan Arena” dhe është sjellë për …

Më shumë

Kili: Protesta kundër sistemin të privatizimit të pensioneve

Miliona njerëz kanë marrë pjesë në demonstratat kundër sistemin të privatizimit të pensioneve në Kili. Demonstruesit i bënë thirrje qeverisë socialiste të Mishel Baçelet të heqë sistemin, i cili menaxhohet nga fonde private. Kritikët thonë se ai është ndërtuar thjesht për të përfituar të pasurit, por lë shtresat e varfra …

Më shumë

Bullgari: Fiton zgjedhjet partia e ish-kryeministrit Borisov

Rezultatet zyrtare në Bullgari tregojnë se partia pro-perëndimore e ish-kryeministrit Bojko Borisov ka fituar zgjedhjet parlamentare, ndërkohë që socialistët pro-rusë kanë pranuar humbjen. Me 90 përqind të votave të numëruara, mëngjesin e sotëm, Partia GERB e Borisovit ka 32.5 përqind të votave, ndërsa Partia Socialiste 26.8 përqind. Rezultatet përfundimtare priten …

Më shumë

FSHF: Tifozët e ILLYRIAN ELITE veprime ekstremiste në “Renzo Barbera”

FSHF: Tifozët e ILLYRIAN ELITE veprime ekstremiste në "Renzo Barbera"

Federata Shqiptare e Futbollit ka kërkuar ndjesë dhe ka dënuar me forcë ato që i ka cilësuar “akte të shëmtuara dhe aspak sportive” të ndodhura të premten në mbrëmje në stadiumin “Renzo Barbera”” gjatë takimit Itali- Shqipëri e vlefshme për eleminatoret e Rusi 2018. Sipas saj këto akte sollën ndërprerjen …

Më shumë

Rama opozitës: Harroni qeverinë teknike dhe shtyrjen e zgjedhjeve, hajdeni të bisedojmë!

Rama opozitës: Harroni qeverinë teknike dhe shtyrjen e zgjedhjeve, hajdeni të bisedojmë!

Kryeministri socialist Edi Rama ka hedhur poshtë sërish kërkesën e PD për krijimin e një qeverie teknike, si dhe mundësinë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve të përgjithshme të 18 qershorit, ndërsa i ka bërë thirrje opozitës për dialog. Duke folur në komunikimin e përjavshëm në Fejsbuk, zoti Rama fillimisht …

Më shumë

Njohja e diplomave të shqiptarëve të Preshevës në Serbi, polemizojnë Basha me Ramën

Preshevë, serbët mbyllin terminalin doganor

Njohja e diplomave për shqiptarët e Preshevës në Serbi, ka qenë një tjetër rast për shkëmbim replikash mes kreut të opozitës dhe Partisë Demokratike, Lulzim Basha, dhe kryeministrit socialist Edi Rama. Zoti Basha ndërsa ka pritur të dielën në çadrën e protestës disa të ardhur nga Lugina e Preshevës, u …

Më shumë