KRYEFAQJA » 2017 » Mars

Arkiva Mujore: Mars 2017

Hahn këshillon opozitën të hyjë në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë për reformat

Hahn këshillon opozitën të hyjë në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë për reformat

Komisioneri për Zgjerimin Johanes Hahn duket se i ka kërkuar kreut të opozitës së djathtë Lulzim Basha, që partia e tij ta vazhdojë debatin politik në parlament, të marri pjesë në zgjedhje dhe të kontribuojë në reformat thelbësore që janë në rend të ditës në Shqipëri. Pas takimit mes zotit …

Më shumë

Guvernatori Sejko takohet me përfaqësues të BERZH

Në kuadër të vizitës në Shqipëri, përfaqësues të Bordit të Drejtorëve të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) zhvilluan sot një takim me Guvernatorin, z. Gent Sejko në ambientet e Bankës së Shqipërisë. Në këtë takim merrnin pjesë edhe Zëvendësguvernatorja e Parë e Bankës së Shqipërisë, zj. Elisabeta Gjoni, …

Më shumë

Krujë: ADISA hap qendrën me një ndalesë One Stop Shop në Krujë

Një tjetër One stop shop, si qendër e unifikuar shërbimesh të standartizuara publike, është inauguruar në Krujë. 240 shërbime nga 6 institucione janë tashmë në dispozicion të qytetarëve. Organizimi i shërbimeve me qendër vëmendjeje qytetarin, shmangia e korrupsionit e transparenca, efikasiteti dhe performanca janë risitë e kësaj qasjeje. Drejtoresha e …

Më shumë

Plani anti-kanabis, zbardhet strategjia e qeverisë për ta luftuar

Lufta kundër kanabisit nuk parashikon vetëm masa shtrënguese ligjore për kultivuesit. Strategjia antikanabis e bërë publike pak ditë më parë ofron dhe anën tjetër të medaljes, masa sociale dhe ekonomike për të zbutur fenomenin. Sipas dokumentit, kategoria e punëtorëve të krahut, që rekrutohen nga radhët e qytetarëve të zonave periferike …

Më shumë

Ermonela Jaho nga ROH në 1500 kinema me Butterfly

“E gjithë darka është në fakt, e jashtëzakonshme. Ermonela Jaho, një nga interpretueset e mëdha të verizmit, sjell një vërtetësi të pakompromentueshme në rolin kryesor, dhe kombinimi midis brishtësisë dhe emocionit gurgullues të copëton më dysh.” Kjo është veç një nga kritikat e shkëlqyera që sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ka …

Më shumë

Rama, vizitë zyrtare në Zvicër

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Zvicër, ku ka biseduar me autoritetet më të larta për vijimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Në terma konkrete janë nënshkruar disa marrëveshje, përmes të cilave Zvicra mbështet konsolidimin e qeverisjes vendore dhe strategjitë për nxitjen e punësimit në Shqipëri. Kryeministri …

Më shumë

Idrizi: Të caktohet një grup prokurorësh pranë KQZ për shmangien e vjedhjes së votes

Dy muaj para zgjedhjeve, partia aleate të koalicionit qeverisës PDIU, kërkon ndryshimin e sistemit aktual zgjedhor, ndërkohë që për të bërë një gjë të tillë, duhet të ndryshohet kushtetuta. “Propozojmë që partitë të hyjnë të vetme në zgjedhje” tha Idrizi. Nga Librazhdi, kreu i PDIU-se Shpëtim Idrizi propozoi caktimin e …

Më shumë