KRYEFAQJA » 2017 » Janar (Faqe 8)

Arkiva Mujore: Janar 2017

Embrioni hibrid i njeriut dhe derrit

embrioni, njeri dhe derr, hibride, krijimi, studiuesit, bioteknologji

Tingëllon si fantashkencë, por studiuesit kërkojnë të krijojnë hibride të njeriut dhe derrit që do të ofrojnë organet për transplante. Me truket bioteknologjike, mund të krijohen kështu zemra e njeriut, veshkat dhe organe të tjera. Provat e para tashmë janë kryer. Në revistën Cell, shkencëtarët amerikanë raportojnë suksesin e krijesës …

Më shumë

Tifozët e Tiranës pengojnë stërvitjen duke shkaktuar trazira

ultras, tifozet e tiranes, tirana, futboll, pengojne stervitjen, shkaktojne trazira

Marrëveshja e arritur të mërkurën me ndërmjetësimin e kryebashkiakut Erion Veliaj, në bazë të së cilës Tirana dhe Partizani do ta ndajnë së bashku Stadiumin “Selman Stërmasi”, deri në përfundimin e stadiumit të ri kombëtar të kryeqytetit, është shndërruar në “mollë sherri”. Janë tifozët bardheblu, të cilët kishin paralajmëruar edhe …

Më shumë

Qeveria prish marrëveshjen me “Transatlantik Albania”, përfiton “Albpetrol”

Qeveria marrëveshjen me “Transatlantik Albania”, përfiton "Albpetrol"

Qeveria shqiptare ka prishur marrëveshjen konçesionare me kompaninë e naftës “Transatlantik Albania”, duke i marrë dy vendburime të naftës që kjo kompani shfrytëzonte për t’ia dhënë në dorëzim kompanisë shtetërore Albpetrol. Bëhet fjalë për dy puse nafte që ndodhen në zonën e Gorishtit dhe Cakranit. Vendimin e mori ministri i …

Më shumë

Gjoka: Nuk është vetëm çështje pikësh por çështje gare

Ernest-Gjoka, trajneri i kukesit, ndeshja, tre piket, gara, titulli, futboll

Këtë fundjavë rifillon kampionati kombëtar i kategorisë superiore. Vllaznia-Kukësi është ndeshja hapëse e fazës së tretë, e cila do të luhet të premten. Skuadra kuksiane vjen në këtë sfidë me synimin e vetëm për të marrë tri pikët. Kështu është shprehur trajneri Ernest Gjoka. “Jemi përgatitur seriozisht për këtë kampionat. …

Më shumë

Doda: Parlamenti shqiptar të nxjerrë të vërtetën se kush është masakra e kryer mbi shqiptarët e Çamërisë!

Doda e PDIU: Presidenti dhe Drejtori i Policisë të zgjidhen me konsensus!

PDIU, parti e cila i është bashkuar koalicionit të majtë qeveritar, ka kërkuar të enjten ngritjen e një komisioni hetimor për genocidin e ushtruar mbi popullsinë çame nga fashistët grekë në mesin e shekullit të kaluar. Kërkesa është shqyrtuar të enjten në konferencën e kryetareve ku duket se nuk ka …

Më shumë