KRYEFAQJA » 2017 » Janar (Faqe 7)

Arkiva Mujore: Janar 2017

“Nder i Kombit”, për mbrojtësit e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri

“Nder i Kombit”, për mbrojtësit e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri

Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës, presidenti shqiptar Bujar Nishani dekoroi gjatë një ceremonie të veçantë me  dekoratën “Nder i Kombit”, 35 familjet dhe individët shqiptarë të cilët strehuan hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore.Motivacioni ishte në vlerësim të aktit heroik e të pashembullt njerëzor për shpëtimin e hebrenjve nga përndjekja …

Më shumë

Tërmet pranë Urës Vajgurore

Tërmet pranë Urës Vajgurore

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë u regjistrua pasditen e së premtes me epiqendër 3 kilometra nga Ura Vajgurore, 62 kilometra në juglindje të Tiranës, njoftojnë shërbimet sizmiologjike. Tërmeti është ndjerë në disa qytete të vendit si Berat, Fier e Vlorë. Tërmeti ka qenë me një thellësi vetëm 2 kilometra. …

Më shumë

Reforma zgjedhore; Takimet konsultuese

balla, ristani, reforma zgjedhore, takime, konsulta

Organizata për bashkëpunim dhe Siguri ne Evropë në vendin tonë zhvilloi takime konsultuese me bashkë-kryetarin e komisionit të posaçëm për reformën zgjedhore socialistin Taulant Balla dhe, anëtarin e të djathtës ligjvësin Arben Ristani. Votimi dhe numërimi elektronik për zgjedhjet e 18 qershorit ishte kryefjalë e takimit , për të cilin …

Më shumë