KRYEFAQJA » 2017 » Janar (Faqe 2)

Arkiva Mujore: Janar 2017

Shqipëria drejt krijimit bursës së energjisë

Shqipëria drejt krijimit bursës së energjisë

Ministria e Energjisë dhe Industrisë në bashkëpunim me Konfederatën Kombëtare të Industrive (AlbKonfindustria) dhe e mbështetur nga Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC), pjesë e Grupit të Bankës Botërore, organizuan në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, Forumin Ndërkombëtar për “Bursën Shqiptare të Energjisë – APEX”. APEX, do të ndihmojë në përmirësimin e …

Më shumë

Harito: Objektivi për 2025: Në administratë të mos qarkullojë asnjë fije letër, çdo gjë në format dixhital

Harito: Objektivi për 2025: Në administratë të mos qarkullojë asnjë fije letër, çdo gjë në format dixhital

Në Shqipëri ekziston një nga praktikat më të mira në rajon të aplikimit të një infrastrukture dixhitale moderne. Në analizën vjetore të dikasterit që drejton prej më shumë se tre vjetësh, Ministrja për Inovacionin dhe Administraten Publike Milena Harito, vlerësoi faktin që falë lidhjes përmes një infrastrukture dixhitale të vetme …

Më shumë

Kryetarja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi Mirela Fana jep dorëheqjen

Shtyhet procesi ndaj gjyqtares Fana

Kryetarja e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, gjyqtarja e Gjykatës së Lartë Mirela Fana ka dhënë të martën dorëheqjen. “Dhashë doreheqjen sepse dua t’i përkushtohem jetës akademike” citohet të ketë thënë zonja Fana nga burime të ndryshme mediatike. Zonja Fana u zgjodh një nga nëntë anëtarët e Këshillit të Emërimeve …

Më shumë

Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Ukrainë: Luftime të ashpra në Donbas

Luftohet në zonen industriale të Avdivka-s, në Donbas. Shtatmadhoria e ushtrisë ukrainase lajmëroi se gjatë natës janë vrarë tre ushtarë dhe 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Përçarësit e republikës popullore të vetëshpallur të Donjetskut flasin për vdekjen e katër ishtarëve dhe plagosjen e shtatë të tjerëve në 24 …

Më shumë

Resuli për RTSH: Në Azerbajxhan do bëjmë maksimumin

Resuli për RTSH: Në Azerbajxhan do bëjmë maksimumin

Ndonëse kualifikimi i Shqipërisë për në fazën tjetër të Eliminatoreve të Kampionatit Evropian të Futbollit të Sallës ishte historik, për trajnerin e kuqezinjve, Erind Resuli, gjithçka ishte fryt i një pune disavjeçare. “Ne kishim kohë që përgatiteshim për këtë sukses, e ëndërronim pasi ishte eleminatorja e tretë që unë kisha …

Më shumë

Trampi shkarkon prokuroren e përgjithshme “për tradhëti”

Trampi shkarkon prokuroren e përgjithshme "për tradhëti"

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Tramp, shkarkoi shefen e Departamentit të Drejtësisë, pasi ajo tha se dyshon në ligjshmërinë e ndalimit të përkohshëm të udhëtarëve nga shtatë vende myslimane, të nënshkruar nga  zoti Tramp. Presidenti e akuzoi ushtruesen e detyrës së prokurores së përgjithshme, Seli Jets, për “tradhti” dhe …

Më shumë

Vrasësi i Kebekut para gjykatës

Vrasësi i Kebekut para gjykatës

Autoritetet në Kanada lajmeruan se i akuzuari lidhur me sulmin në një xhami të Kebekut ku u vranë 6 besimtarë myslimanë doli para gjykatës. Studenti franko-kanadez Alexandre Bissonnette përballet me gjashtë akuza për vrasje dhe pesë për tentim-vrasjeje. Sulmi ndodhi të dielën, gjatë lutjeve të mbrëmjes në Qendrën Kulturore Islamike …

Më shumë