KRYEFAQJA » 2017 » Janar

Arkiva Mujore: Janar 2017

Basha : Votimin dhe numërimin elektronik në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, do ta arrimë me protesta!

Basha : Votimin dhe numërimin elektronik në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, do ta arrimë me protesta!

Opozita e djathtë shqiptare do të kërkojë me ngulm votimin dhe numërimin elektronik në zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Kjo u bë e ditur nga kreu i PD Lulzim Basha pas takimeve të martën me ambasadorin e SHBA Donald Lu dhe atë të OSBE Bernd Borshard. “Çështja e zgjedhjeve të …

Më shumë

Draft-rezoluta e PE: Reformat, zgjedhjet , por edhe drejtësi për 21 janarin

Draft-rezoluta e PE: Reformat, zgjedhjet , por edhe drejtësi për 21 janarin

Me 62 vota pro, 6 kundër dhe 4 abstenime, Komiteti i Jashtëm në Parlamentin Europian miratoi draft-rezolutën për Shqipërinë, njofton gazetarja e RTSH në Bruksel Arta Tozaj. Në draft-rezolutë vlerësohet progresi i vazhdueshëm mbi reformat që lidhen me BE-në, në veçanti për ndryshimet kushtetuese që i hapën rrugën reformës së …

Më shumë

Shqipëria në Eurosong, e shtata në gjysëmfinalen e parë

Me logon “Celebrate diversity” (Festojmë ndryshimin), Festivali Europian i Këngës ka përcaktuar tashmë edhe renditjen e shteteve pjesëmarrëse për në dy gjysmëfinalet e edicionit të ketij viti, i cili do të mbahet në Kiev të Ukrainës. Nga shorteu i hedhur paraditen e kësaj të marte nga organizatorët e festivalit, Shqipëria …

Më shumë

“Çështja Balili”, të premten mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare

"Çështja Balili" takim konstruktiv në presidencë

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i kryesuar nga presidenti Bujar Nishani do të mbidhet të premten në orën 12, bëjnë të ditur burime nga presidenca shqiptare. Mbledhja e këtij këshilli bëhet pas letrës që kryetari i parlamentit Ilir Meta i drejtoi presidentit Nishani, ku shprehej shqetësimi mos arrestimin e Klement Balilit, …

Më shumë

Vlahutin: E pakënaqur për zgjatjen e afateve për mbylljen e investimeve të BE në Vlorë

Romana-Vlahutin, shprehet, pakenaqesi, investimet ne shqiperi,

Bypass-i, Lungomarja dhe sistemimi i ujërave të zeza e të bardha, janë tre projektet madhore që Bashkimi Europian po financon në qytetin e Vlorës. Gjatë një inspektimi të zhvilluar me kryetarin e Bashkisë së Vlorës Dritan Leli, Ambasadorja e BE në Shqipëri Romana Vlahutin, u shpreh e pakënaqur për zgjatjen …

Më shumë