KRYEFAQJA » 2016 (Faqe 667)

Arkiva Vjetore: 2016

Vdes papritur kreu i Organizatës së Inteligjencës Ushtarake të Rusisë

Vdes papritur kreu i Organizatës së Inteligjencës Ushtarake të Rusisë

Kreu i Organizatës së Inteligjencës Ushtarake të Rusisë (GRU), Igor Sergun ka vdekur papritmas, njoftojnë burime zyrtare nga Moska. Përmes një deklarate të publikuar në web, Kremlini ka njoftuar se presidenti Vladimir Putin, i ka shprehur ngushëllime familjes së Igor Sergun, pas “vdekjes së tij të papritur”. Sergun, 58 vjeçar, …

Më shumë

“The Heritage Foundation” jep vlerësimin për lirinë e tregtisë në Shqipëri

"The Heritage Foundation" jep vlerësimin për lirinë e tregtisë në Shqipëri

Organizata prestigjoze ndërkombëtare “The Heritage Foundation” në bashkëpunim me “Wall Street Journal” ka publikuar të dhënat më të fundit për treguesin e Lirisë së Tregtisë për raportin e vitit 2016 të Lirisë Ekonomike, që pritet të dalë së shpejti, ku janë renditur 177 vende të botës. Në analizën e “The …

Më shumë

Tërmet në Indi

Tërmet në Indi

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.7 ballë të  shkallës Rihter ka goditur të hënën rajonin verilindor të Indisë, duke shkaktuar 7 të vdekur, 43 të lënduar dhe  dëme të shumta materiale. Sipas autoriteteve indiane, epiqendra e termetit ishte në Manipur. Tërmeti e goditi këtë rajon në oren 4.35 me …

Më shumë

Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin

Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin

Arabia Saudite njoftoi ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, pas krizës mes dy vendeve të fuqishme rivale, krijuar nga ekzekutimi i një lideri fetar shiit në mbretërinë sunite. ”Arabia Saudite vendosi të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Iranin dhe u jep 48 orë kohë anëtarëve të përfaqësisë diplomatike iraniane për t’u …

Më shumë