KRYEFAQJA » 2016 (Faqe 40)

Arkiva Vjetore: 2016

Ligjin e Vettingut, të shtunën Komisioni i Venecias shpall opinionin

Komisioni i Venecias: Ligji i Vettingut pozitiv!

Të shtunën në Tiranë, Komisioni i Venecias shpall zyrtarisht opinionin e tij për Ligjin e Vettingut, ligj që do t’i hapë rrugë kontrollit të gjyqtarëve dhe prokurorëve të Republikës së Shqipërisë. Burime të mirëinformuara pranë Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi,  thanë për RTSH se opinioni vlerëson Ligjin e …

Më shumë

Kryeministrja Szydło në Tiranë: KE të përshpejtojë hapjen e negociatave me Shqipërinë

Kryeministrja Szydło në Tiranë: KE të përshpejtojë hapjen e negociatave me Shqipërinë

Polonia qëndron në anën e Shqipërisë dhe fton Këshillin e Europës, të dalë me një qëndrim pozitiv për nisjen e negociatat e antarësimit. Opinioni është shprehur nga kryeministrja polake Beata Szydło e cila po viziton Tiranën e ftuar nga homologu shqiptar Edi Rama. Duke vlerësuar reformat e ndërmarra nga Shqipëria …

Më shumë

Shkarkohet presidentja e Koresë së Jugut pas akuzave për korrupsion

Deputetët në Korenë e Jugut miratuan me votim shkarkimin e presidentes, Park Geun-hje. Rezultati i votimit parlamentar ishte 234 deputetë pro shkarkimit, ndërsa kundër votuan 59. Mes deputetëve që votuan në favor të shkarkimit kishte edhe nga partia e presidentes. Me shkarkimin e saj, parlamenti ia merr autoritetin presidentes dhe …

Më shumë