KRYEFAQJA » 2016 (Faqe 4)

Arkiva Vjetore: 2016

Vendimi i KQZ, Basha: Fitore e shumëpritur, por beteja është e gjatë dhe e vështirë!

Vendimi i KQZ, Basha: Fitore e shumëpritur, por beteja është e gjatë dhe e vështirë!

Lideri i PD në opozitë Lulzim Basha e konsideroi një fitore të shumëpritur vendimin e KQZ për ndëprejen e mandatave për dy deputetë të parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. “Ndarja e politikës me krimin sapo ka filluar” shkruan zoti Basha në Fejsbuk. “Për të gjithë shqiptarët e ndershëm kjo …

Më shumë

Erdogan sulmon NATO-n

erdogan, sulm, nato, bota

Vendet anëtare të NATO-s duhet të qëndrojnë në krah të Turqisë dhe jo të mbështesin organizatat terroriste, nëse e konsiderojnë Ankaranë aleate dhe partnere strategjike. Ky është paralajmërimi i presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, gjatë fjalimit në një ceremoni vlerësimesh në Këshillin Shkencor turk për Kërkimet Teknologjike. Erdogan është shprehur …

Më shumë

Ambasada Amerikane: Vendimi i KQZ fitore për popullin, paralajmërim për kriminelët

Ambasada e SHBA mirëpret krijimin e KLP dhe KLGJ

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka reaguar menjëherë pas vendimit të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për të miratuar kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme për t’i hequr mandatet kreut të Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi dhe deputetëve Shkëlqim Selamit dhe Dashamir Tahirit. Sipas kësaj prokurorie ata ishin gjetur fajtorë gjatë procesit …

Më shumë

Heqja e mandateve, Manjani: “Rrespekt për KQZ dhe për Prokurorinë!”

Heqja e mandateve, Manjani: "Rrespekt për KQZ dhe për Prokurorinë!"

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar menjëherë pas vendimit të KQZ për ndërprerjen e mandateve të kryebashkiakut Rroshi dhe deputetëve Selami dhe Tahiri. “Mesazh i qartë dhe i prerë! Ligji duhet zbatuar me çdo kosto! ” shkruajti ai në rrjete sociale. “Uroj të jetë kjo sjellje korrekte e Institucioneve …

Më shumë

Onufri 22: Triumfon Ilir Lluka

Onufri 22: Triumfon Ilir Lluka

Ilir Lluka me veprën e tij “Further inside” ka fituar çmimin e parë të edicionit të 22-të të konkursit ndërkombëtar “Onufri”. Një vepër që eksperimenton me muzikën, poezinë, vizualen të gjitha këto në traun e ekuilibrit të teknologjisë bashkëkohore. Juria e përfaqësuar nga Ermir Hoxha e cilëson këtë vepër si …

Më shumë

KQZ i heq mandatet Selamit, Tahirit dhe Rroshit

Opozita në KQZ: Regjistrimet pas 28 prillit janë nul!

KQZ vendosi ti heqi mandatet deputetëve Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri, si dhe kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Rroshi. Komisioni e mori këtë vendim, pasi shqyrtoi dokumentat e prokurorisë së përgjithshme e cila argumentoi se këta persona kanë shkeluar ligjin e dekriminalizimit gjatë plotësimit të dokumentacionit. Sipas prokurorisë ata …

Më shumë