KRYEFAQJA » 2016 (Faqe 29)

Arkiva Vjetore: 2016

Super hënë mbi Akropol

Një hënë e plotë shumë e ndritshme u ngrit mbi monumentin më të famshëm të Greqisë, tempullin Parthenon në Akropol, duke bërë që rrezet e saj magjike të ndriçonin kolonat antike në të tretin fenomen të superhënës në 2016-ën. Një hënë e plotë, ose superhënë, është deri në 14 përqind …

Më shumë

Putin viziton Japoninë

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Japoni për një vizitë dy-ditore. Programi i vizitës përfshin dy qytete, Tokio dhe Nagato, prefektura e lindjes së kryeministrit japonez Shinzo Abe. Nagato është përgatitur me kujdes për ardhjen e mikut të lartë rus. Në shkolla sot u shërbye supë ruse. Gazetarët kanë përgatitur …

Më shumë

Vjedhja e “Yahoo”

“Yahoo” ka thënë më shumë se një miliardë llogari private përdoruesish mund të jenë prekur në një sulm pirat që daton që nga viti 2013. Gjigandi i internetit tha se nuk kishte arritur t’i zbulonte këto llogari nga një sulm masiv kibernetik, i zbuluar në shtator të 2014, kur Yahoo …

Më shumë